titleToAlt
Nëse po kërkoni një libër që ju emocionon, ju mban frymën pezull dhe ndonjëherë ju drithëron, ky libër është për ju. (Gjatë Javës së Librit për fëmijë, një shkrimtar i famshëm fton një mësues me klasën e tij për të bërë një ekskursion të vëcantë me Autobusin e Drithërimave. Ky Autobus është një shpikje e zotit Onoval, shkrimtarit. Automjeti është i vjetëer, por ecën ende për bukuri. Shumë shkolla fillore janëe ftuar të bëjnë ekskursione me të. Gjatë udhëtimit, shkrimtari lexon tregime nga libri i tij më i ri. Ai ka përpara vetes edhe disa objekte: një skelet, një kavanoz... Autobusi bën përpara nëpër natë, i drejtuar nga një shofer që e ka të mbuluar fytyrën me një maskë. Në fillim tregimet duken të pabesueshme, si rrëfimi për skeletin që lëviz e jeton si njeri i gjallë, apo tregimi për dymbëdhjetë gishtërinjtë e njeriut, por shumë ngjarje dhe rastësi të vogla që ndodhin në autobus, u shkaktojne dyshime fëmijëve dhe mësuesit. Ndërsa udhëtimi vazhdon, duket se dikush në autobus fsheh një sekret të keq. Apo janë më shumë ata që fshehin diçka?
Price: 600 Lekë
titleToAlt
Mortina është një vajzë, që ndryshon paksa nga të tjerat: ajo është një vajzë zombi. Jeton në Vilën e Rrënuar me teton Yllshuar dhe ka për shok një zagar albin, Rrodhen, nga i cil nuk ndahet kurrë. Mortina digjet nga dëshira që të ketë shokë moshatarë, me të cilët të luajë dhe të argëtohet, por ia kanë ndaluar: nuk duhet të diktohet nga të tjerët, se do t'u shtinte frikën. Por një ditë mbërrin çasti i përshtatshëm: festa e Hallouinit! Mortinës nuk i duhet as të maskohet Por çfarë ndodh kur fëmijët e tjerë zbulojnë që ajo nuk mban asnjë lloj maske?
Price: 500 Lekë
titleToAlt
Një vit ka katër stinë. Kinezët e lashtë i ndanë katër stinët në 24 periudha diellore. Secila prej tyre përfaqëson një fazë të dallueshme të ndryshimit stinor. Fazat diellore jo vetëm mund të na ofrojnë këshilla për prodhimin bujqësor, por edhe të na ndihmojnë që të parashikojmë ndryshimet e motit në jetën tonë të përditshme. Libri na rrëfen historinë e një vajze të vogël, Jajes, që vlziton gjysherit e saj në fshat dhe përjeton atje ndryshimet e 24 fazave diellore gjatë gjithë vitit. Duke e shfletuar këtë libër, së bashku me Jajën, do të kryeni një udhëtim të paharrueshëm në festat folklorike tradicionale kineze, do të mësoni për ritualet e vjetra, do të vëzhgoni kafshët dhe bimët dhe do të dëgjoni gjuhën e natyrës.
Price: 400 Lekë
titleToAlt
Një vit ka katër stinë. Kinezët e lashtë i ndanë katër stinët në 24 periudha diellore. Secila prej tyre përfaqëson një fazë të dallueshme të ndryshimit stinor. Fazat diellore jo vetëm mund të na ofrojnë këshilla për prodhimin bujqësor, por edhe të na ndihmojnë që të parashikojmë ndryshimet e motit në jetën tonë të përditshme. Libri na rrëfen historinë e një vajze të vogël, Jajes, që vlziton gjysherit e saj në fshat dhe përjeton atje ndryshimet e 24 fazave diellore gjatë gjithë vitit. Duke e shfletuar këtë libër, së bashku me Jajën, do të kryeni një udhëtim të paharrueshëm në festat folklorike tradicionale kineze, do të mësoni për ritualet e vjetra, do të vëzhgoni kafshët dhe bimët dhe do të dëgjoni gjuhën e natyrës.
Price: 400 Lekë
titleToAlt
Një vit ka katër stinë. Kinezët e lashtë i ndanë katër stinët në 24 periudha diellore. Secila prej tyre përfaqëson një fazë të dallueshme të ndryshimit stinor. Fazat diellore jo vetëm mund të na ofrojnë këshilla për prodhimin bujqësor, por edhe të na ndihmojnë që të parashikojmë ndryshimet e motit në jetën tonë të përditshme. Libri na rrëfen historinë e një vajze të vogël, Jajes, që vlziton gjysherit e saj në fshat dhe përjeton atje ndryshimet e 24 fazave diellore gjatë gjithë vitit. Duke e shfletuar këtë libër, së bashku me Jajën, do të kryeni një udhëtim të paharrueshëm në festat folklorike tradicionale kineze, do të mësoni për ritualet e vjetra, do të vëzhgoni kafshët dhe bimët dhe do të dëgjoni gjuhën e natyrës.
Price: 400 Lekë
titleToAlt
Një vit ka katër stinë. Kinezët e lashtë i ndanë katër stinët në 24 periudha diellore. Secila prej tyre përfaqëson një fazë të dallueshme të ndryshimit stinor. Fazat diellore jo vetëm mund të na ofrojnë këshilla për prodhimin bujqësor, por edhe të na ndihmojnë që të parashikojmë ndryshimet e motit në jetën tonë të përditshme. Libri na rrëfen historinë e një vajze të vogël, Jajes, që vlziton gjysherit e saj në fshat dhe përjeton atje ndryshimet e 24 fazave diellore gjatë gjithë vitit. Duke e shfletuar këtë libër, së bashku me Jajën, do të kryeni një udhëtim të paharrueshëm në festat folklorike tradicionale kineze, do të mësoni për ritualet e vjetra, do të vëzhgoni kafshët dhe bimët dhe do të dëgjoni gjuhën e natyrës.
Price: 400 Lekë
titleToAlt
Toni Grizi ëndërron të jetë pjesë e skuadrës së të rinjve kampionë që stërvit babai i tij. Për fat të mirë apo të keq, sulmuesi kryesor i skuadrës është lënduar gjatë pushimeve dhe duhet gjetur një zëvendësues sa më shpejt. Edhe pse babai i tij, Grizli, nuk është dakord dhe gjithë të tjerët mendojnë se ai është shumë i vogël dhe i brishte... Toni do të bëjë gjithçka për t'u futur në klubin e ëndrrave të tij. Këshilla ime: « Bëje jetën tënde ëndërr dhe ëndrrën realitet» Shprehje nga libri "Princi i vogël" i Saint-Exupery.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Sulmuesi Mikael Ribo, pas rikthimit, ndihet i kërcënuar nga Toni Grizi, i cili i ka marrë famën në gjirin e skuadres makoneze. Por, ai nuk është i vetmi që nuk e ka qejf Tonin: lojtarët e skuadrës së Auxerre-s dhe trajneri i tyre Xhin Roi, armik i betuar i trajnerit Pelves, janë shumë të vendosur për të dëmtuar lojtarin e ri... A do të mund ta kalojë Toni këtë sprovë? Në cilën fushë gjendet kundërshtari i vërtetë?
Price: 700 Lekë
titleToAlt
HeronjtĂ« jo tĂ« gjithĂ« kanĂ« superfuqi. Nuk e beson? MĂ«rçi Vozaxhiu Ă«shtĂ« prova e gjallĂ« pĂ«r kĂ«tĂ«. Qysh kue mori emrin FĂ«mijĂ« Normal ai dhe skuadra e super-heronjve kanĂ« zĂ«nĂ« keqbĂ«rĂ«s kudo. Por, tĂ« jesh hero, Ă«shtĂ« ku-e-ku mĂ« e koklavitur 
 ShumĂ«, shumĂ« larg, nĂ« njĂ« burg tepĂ«r sekret, super keqbĂ«rĂ«si mĂ« i rrezikshĂ«m nĂ« botĂ« sapo ka thyer heshtjen e tij tridhjetĂ«vjeçare. CilĂ«t qenĂ« fjalĂ«t e tij tĂ« para? ‘’ SillmĂ«ni fĂ«mijĂ«n normal!’’
Price: 1100 Lekë
titleToAlt
ASHTU SI LABIRINTI I KOPSHTIT TE HARRUAR, EDHE KY RREFIM ESHTE NJE OAZE PAQJE, NE TE CILEN RREZIKON TE PERHUMBESH... Ne vitin 1913, nje vocerrake braktiset ne nje anije te nisur nga Anglia drejt Australise. Ajo mberrin atje fillikat, me nje valixhe te vogel dhe nje liber te mrekullueshem me perralla. Vajza rritet nga kapiteni i portit dhe e shoqja, si te ishte vajza e tyre. Ne ditelindjen e saj te njezetenjete, ata i rrefejne te verteten. E tronditur dhe shpirtzbrazur, Neli vendos te gjurmoje identitetin e saj te vertete. Kerkimet e çojne ne çifligun Blekherst, ne brigjet e Kornuollit, Angli, dhe e vene perballe sekreteve te familjes aristokrate Montrashe. Mozaiku plotesohet vetem pasi mbesa e saj, Kasandra, i rinis kerkimet pas vdekjes se Nelit. Si nje rrefenje magjepsese, plot mistere e te fshehta, "Kopshti i harruar" do te marre ne dore freret e imagjinates suaj, per te mos i leshuar me kurre.
Price: 1300 Lekë
titleToAlt
E dije se shqetĂ«simet janĂ« si domatet? Jo, ato nuk mund tĂ« hahen, por ti mund ti rrisĂ«sh vetĂ«m duke u kushtuar vĂ«mĂ«ndje. NĂ«se shqetĂ«simet e tua janĂ« rritur aq shumĂ« sa tĂ« bezdisin gati çdo ditĂ«, atĂ«herĂ« ky libĂ«r Ă«shtĂ« pĂ«r ty. UdhĂ«zuesi Ç'tĂ« bĂ«sh kur shqetĂ«sohesh shumĂ« i udhĂ«heq fĂ«mijĂ«t dhe prindĂ«rit pĂ«rmes teknikave konjitive-sjellore, tĂ« cilat pĂ«rdoren shpesh pĂ«r trajtimin e ankthit. Metaforat dhe ilustrimet e gjalla i bĂ«jnĂ« konceptet dhe strategjitĂ« tĂ« thjeshta pĂ«r t'u kuptuar. NdĂ«rsa udhĂ«zimet hap pas hapi dhe tepĂ«r praktike tĂ« veprimtarive, si dhe vizatimet apo shkrimet me tĂ« cilat ato shoqĂ«rohen u vijnĂ« nĂ« ndihmĂ« fĂ«mijĂ«ve tĂ« zotĂ«rojnĂ« aftĂ«si tĂ« reja pĂ«r zvogĂ«limin e ankthit. Ky libĂ«r ndĂ«rveprues dhe vetĂ«ndihmĂ«s Ă«shtĂ« njĂ« burim gjithĂ«pĂ«rfshirĂ«s edukimi, motivimi dhe fuqizimi, qĂ« u shĂ«rben fĂ«mijĂ«ve pĂ«r kapĂ«rcimin e ankthit. UdhĂ«zues pĂ«r fĂ«mijĂ«: si tĂ« mposhtin ankthin UdhĂ«zues pĂ«r fĂ«mijĂ«: si tĂ« mposhtin negativitetin UdhĂ«zues pĂ«r fĂ«mijĂ«: si tĂ« mposhtin UdhĂ«zues pĂ«r fĂ«mijĂ«: si tĂ« mposhtin problemet me zemĂ«rimin UdhĂ«zues pĂ«r fĂ«mijĂ«: si tĂ« mposhtin problemet me gjumin
Price: 600 Lekë
titleToAlt
Ky liber do te plotesohet nga ju. Shkruani mendimet, endrrat dhe pikepamjet tuaja. Do te dilni ne disa perfundime rreth vetes qe nuk ua priste kurre mendja. Çfare prisni? Rrokni lapsin dhe bejeni librin te duket i bukur po aq sa ju.
Price: 900 Lekë
titleToAlt
Pas pëlqimit dhe vlerësimit, (prindër, fëmijë), të librit tim të parë "Ilaçi i diturisë", vendosa të sjell për ju vëllimin tjetër me vjersha dhe fabula, duke e bërë, përveçse argëtues, edhe disi enigmatik. Qëllimi im nuk është të vështirësoj leximin tuaj por përkundrazi, për ta bërë atë akoma më tërheqës, si edhe një shtysë për t'ju dhënë juve një farë mundësie për krijimtaritë tuaja personale, vjersha, përralla tregime. Pra, nëse mundesh të plotësosh fjalët që mungojnë, atëherë jam i bindur se mundesh të krijosh diçka tënden.
Price: 500 Lekë
titleToAlt
Në librin "Kampi i spiunazhit" - i cili është vazhdimi i librit "Shkolla e spiunazhit", kandidat për çmimin "Edgar Alan Poe" - përgatitja e Ben Riplejit për t'u bërë agjent sekret vazhdon edhe gjatë verës,e bashkë me të, edhe rreziqet. Ben Ripleji është nxënës i ciklit të mesëm, por shkolla e tij nuk është aspak "mesatare". Këtë semester ai është ushtruar per të qenë një agjent i nivelit të lartë, duke kaluar përmes shumë peripecive e rreziqeve, Tani që, më në fund, po mbërrijnë pushimet verore, Beni mezi po pret të argëtohet e të pushojë. Por kjo nuk ka si të ndodhë në kampin e spiunazhit në mes të pyllit, në natyrën e egër, gjatë stërvitjes për mbijetesë, ku MERIMANGA - një organizatë spiunzhi armike -ka infiltruar disa Spiunë. A do të mundet Beni t'i mposhtë përpara se ata të arrijnë ta heqin qafe?
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Çarli dhe Ashensori i madh prej xhami Ă«shtĂ« njĂ« libĂ«r me tregime tĂ« shkrurtra i shoqĂ«ruar me ilustrime pĂ«r fĂ«mijĂ« . FIUUU! Ashensori i Madh pre] Xhami, po vozit hijshĂ«m lart nĂ« qiell, treqind metra mbi FabrikĂ«n e Çokollatave! VILI VONKA, ÇARLI BUKET dhe familja e tij mund ta shohin gjthĂ« botĂ«n poshtĂ« tyre mirĂ«po ata nuk e dinĂ« qĂ« nuk janĂ« vetĂ«m atje lart! NĂ« hotelin hapsinor "SH.B.A", mrekullia e arritjeve tĂ« epokĂ«s kozmike, i ciii sapo Ă«shtĂ« lĂ«shuar nĂ« orbitĂ«, kanĂ« hyrĂ« VERMICJET PËRBINDËSHE,qeniet mĂ« lebetitĂ«se tĂ« krejt universit. NGJESHNI KAPELET! MBANI STOMAQET ME DORË! Po ulemi poshtĂ«! Me shpejtĂ«si!
Price: 1450 Lekë
titleToAlt
Na ishte një herë e një kohë tre ujq të vegjël,që donin të ndërtonin një shtëpi.Por Runi-Runi ,derri i keq dhe dinak,kishte bërë plane të tjera me mendjen e tij.
Price: 600 Lekë
titleToAlt
Jemi nĂ« vitin 1926 nĂ« qytetin e Nju Jorkut: njĂ« kohĂ« dhe njĂ« vend ku ngjarjet e pak njerĂ«zve -dhe krijesave - do tĂ« pĂ«rcaktojnĂ« fatin e shumĂ« tĂ« tjerĂ«ve. Midis tyre dallohen: NJUT SKAMANDERI, i pari (dhe ndoshta i vetmi) magjizoolog, lufta e tĂ« cilit pĂ«r mbrojtjen e krijesave magjike tĂ« botĂ«s merr njĂ« kthese tĂ« rrezikshme kur disa nga kafshĂ«t e frikshme pĂ«r tĂ« cilat ai kujdeset, ia mbathin pĂ«r nĂ« qytet; TINA GOLLDSTIN, njĂ« (ish) Aurore amerikane, e punĂ«suar nĂ« MinistrinĂ« e MagjisĂ« tĂ« SHBA, e cila dĂ«shiron me gjithĂ« shpirt tĂ« kthehet nĂ« kĂ«tĂ« detyrĂ« dhe Ă«shtĂ« e sigurt se lĂ«vizja kunder magjistarĂ«ve, e quajtur "TrashĂ«gimtarĂ«t e Salemit", Ă«shtĂ« strofull e vetĂ« sĂ« Keqes; KUINI GOLLDSTIN, motra e bukur dhe e paturpshme e TinĂ«s, e aftĂ« tĂ« lexojĂ« mendimet; dhe XHEJKOB KOVALSK1, njĂ« veteran (dhe JoMagji}, i cili njĂ« herĂ« pĂ«r njĂ« herĂ« dĂ«shiron tĂ« hapĂ« njĂ« furre pĂ«r tĂ« shitur bukĂ« e Ă«mbĂ«lsira. Dhe shumĂ« kafshĂ« fantastike, tĂ« njohura nga librat e Harry Porterit ose tĂ« reja, qĂ« e popullojnĂ« kĂ«te vepĂ«r, duke i dhĂ«nĂ« emocion dhe njĂ« atmosferĂ« magjike tĂ« papĂ«rsĂ«ritshme, Fansat e JX. Rowlingut do tĂ« ndeshen nĂ« cdo faqe tĂ« kĂ«tij libri me humorin, forcen e pabesueshme tĂ« saj pĂ«r krijimin e njĂ« bote magjike, si dhe ndjeshmĂ«rinĂ« dhe mirĂ«kuptimin e thellĂ« ndaj çdokujt me ose pa shkop magjik, emra tĂ« tillĂ«, si Urtimori janĂ« njĂ« urĂ« midis kĂ«saj historie dhe Harry Potterit,dhe lexuesit do tĂ« jenĂ« tĂ« lumtur tĂ« ndeshen me ta nĂ« njĂ« situatĂ« tĂ« re tĂ« botĂ«s magjike .Por kjo Ă«shtĂ« njĂ« aventurĂ« qĂ« jeton jetĂ«n e vet dhe do t’ju lĂ«re pa frymĂ«.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Rrefenjat e Bardii Bidell janë një përmbledhje e përrallave të shkruara për fëmijët magjistarë apo shtriga. Për shekuj me radhë ato kanë qenë rrëfenja popullore, me të cilat i vinin femijët në gjumë. Prandaj Kazani Kërcyes apo Burimi i Fatit të Mirë janë po aq të njohura për studentët e Hoguortsit sa edhe Hirushja dhe Bukuroshja e fjetur e pyllit, për fëmijët babanacë (jomagjistarë)... Jemi të gëzuar që me këtë rast do të botojmë edhe shënimet e Profesor Urtirnorit, së bashku me nje përkthim të ri të tekstit të Bidëllit, në kujdesin e Hermionë Granxherit. Në mendimet e Profesor Urtimorit, gjenden vëzhgime për historinë e magjisë, kujtime personale dhe informacione ndriçuese për pikat kyce të çdo rrëfenje. Shpresojmë se ato do të ndihmojnë një brez të ri magjistarësh dhe lexuesish babanacë te çmojnë Krëfenjat c Bardil Bidell.
Price: 800 Lekë
titleToAlt
Mortina dhe shoku i saj më i mirë, nje zagar albin i quajtur Rrodhe, jetojnë me teton Yllshuar dhe e kalojnë kohën duke luajtur me fantazmat e Vilës së Rrënuar. Një ditë prej ditësh ndodh diçka e papritur disa fëmijë të fshatit, shokë të Mortinës, mbërrijnë në Vilë, sepse kanë marrë një ftesë misterioze. Ndërkohë, tetoja Yllshuar zhduket pa lënë gjurmë. Mos lidhet kjo me kjo me Dilbertin, kushëririn e tmerrshëm, që sapo ka ardhur për vizitë? Pas librit Mortina,që pati një sukses ndërkombëtar dhe u përkthye menjëherë në 23 gjuhë, aventura e re e vajzës Zombi do t'ju bëjë të shkriheni gazit.
Price: 500 Lekë
titleToAlt
FalĂ« magjisĂ« sĂ« unazĂ«s qĂ« mori dhuratĂ« nga njĂ« zanĂ«, Lavinja, dikur shitĂ«sja e vogĂ«l e shkrepseve, u bĂ« e pasur. Tani jeton nĂ« Grand Hotel, udhĂ«ton me makinĂ« dhe ndjek Institutin Prestigj & Sukses. Por ajo ka mbetur Lavinja e dikurshme, qĂ« mallĂ«ngjehet para lypĂ«sve qĂ« kĂ«rkojnĂ« lĂ«moshĂ«. Ka premtuar se nuk do tĂ« pĂ«rdorĂ« mĂ« magjinĂ« e unazĂ«s, por kur kukulla e Teos, kukulla qĂ« kur shtyp njĂ« buton sekret, shndĂ«rrohet nĂ« foshnje prej mishi dhe gjaku, zhduket, vajza e vogĂ«l e shkrepĂ«seve, do ta thyejĂ« premtimin. Shume gjĂ«ra do tĂ« ndryshojnĂ«; nga shkolla e deri te ' fati i lypĂ«sve tĂ« vegjĂ«l’ Pas "DĂ«gjoje zemrĂ«n time’’ qĂ« pushtoi zemrat e lexuesve tĂ« vegjĂ«l, vjen nĂ« shqip libri "NjĂ« shkollĂ« pĂ«r LavinjĂ«n", njĂ« rrĂ«fim qĂ« emocionon lexuesit e tĂ« gjitha moshave! NjĂ« liber i kĂ«ndshĂ«m, qĂ« tĂ« bĂ«n tĂ« mendosh pĂ«r mirĂ«sinĂ« e shpirtit tĂ« LavinjĂ«s dhe rĂ«ndĂ«sinĂ« e miqĂ«sisĂ« dhe dashurisĂ«! Nga Bianca Pitzorno, shkrimtarja mĂ« e madhe italiane qĂ« e krahasojnĂ« me Roald Dahlin!
Price: 600 Lekë
titleToAlt
Price: 500 Lekë
All rights reserved. © 2015 Library Albania