titleToAlt
ASHTU SI LABIRINTI I KOPSHTIT TE HARRUAR, EDHE KY RREFIM ESHTE NJE OAZE PAQJE, NE TE CILEN RREZIKON TE PERHUMBESH... Ne vitin 1913, nje vocerrake braktiset ne nje anije te nisur nga Anglia drejt Australise. Ajo mberrin atje fillikat, me nje valixhe te vogel dhe nje liber te mrekullueshem me perralla. Vajza rritet nga kapiteni i portit dhe e shoqja, si te ishte vajza e tyre. Ne ditelindjen e saj te njezetenjete, ata i rrefejne te verteten. E tronditur dhe shpirtzbrazur, Neli vendos te gjurmoje identitetin e saj te vertete. Kerkimet e çojne ne çifligun Blekherst, ne brigjet e Kornuollit, Angli, dhe e vene perballe sekreteve te familjes aristokrate Montrashe. Mozaiku plotesohet vetem pasi mbesa e saj, Kasandra, i rinis kerkimet pas vdekjes se Nelit. Si nje rrefenje magjepsese, plot mistere e te fshehta, "Kopshti i harruar" do te marre ne dore freret e imagjinates suaj, per te mos i leshuar me kurre.
Price: 1300 Lekë
titleToAlt
"Mish dhe qiell është një përmbledhje me poezi kushtuar kryesisht të rinjve. Përzgjedhja e bërë me kujdes është shumë kuptimplotë për t?i shoqëruar lexuesit, veçanërisht të rinjtë, në botën e poetit Pier Paolo Pasolini. Përmes tyre del në pah fuqia e tij shprehëse dhe përfytyruese. Boshti rreth të cilit enden të gjitha poezitë është dashuria, si një fjalë kyç drejt zemrës së rinisë, si dhe angazhimi qytetar, si shenjë e një vetëdijeje të pjekur shoqërore. Këto poezi mund të lexohen, të recitohen, të kopjohen, të dhurohen: për të gjithë të rinjtë që, falë një libri, arrijnë të shprehin ndjenjat e tyre më të thella dhe komplekse. Mish dhe qiell
Price: 600 Lekë
titleToAlt
PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« vjen nĂ« shqip njĂ« pĂ«rmbledhje me novela nga Ëilliam Somerset Maugham, i konsideruar njĂ« prĂ«j mjeshtrave tĂ« prozĂ«s sĂ« shkurtĂ«r. NĂ« tĂ« pĂ«rfshihen disa prej novelave tĂ« tij mĂ« tĂ« mirĂ«njohura, duke nisur qĂ« prej sĂ« famshmes "Shiu", deri te krijime tĂ« tjera po aq tĂ« njohura, si "Gruaja e kolonelit", "Tradhtari", "Fara e huaj", "Anija e zemĂ«rimit". "Sakrestani", etj. NjĂ« dekor qĂ« zhvendoset nga Londra apo Zvicra e periudhĂ«s sĂ« mes dv luftrave, nĂ« vende tĂ« tilla ekzotike, si ato tĂ« AzisĂ« NjĂ« dekor qĂ« zhvendoset nga Londra apo Zvicra e periudhĂ«s sĂ« mes dv luftrave, nĂ« vende tĂ« tilla ekzotike, si ato tĂ« AzisĂ«, Juglindore apo ishujt e largĂ«t tĂ« detrave tĂ« jugut, por, ajo qĂ« Ă«shtĂ« mĂ« e rĂ«ndĂ«sishmja, njĂ« galeri personazhesh tĂ« paharrueshĂ«m qĂ« tĂ« mbeten tĂ«ngulitur nĂ« mendje pĂ«rjetĂ«, nga pena e njĂ« prej njohĂ«sve mĂ« tĂ« mirĂ« tĂ« kompleksitetit tĂ« natyrĂ«s njerĂ«zore.
Price: 850 Lekë
titleToAlt
Agostino 2019
Agostino, një djalë trembëdhjetëvjeçar, gjendet befas në një pozitë tëpasigurt, mes fëmijërisë dhe adoleshencës. Ai është biri i dashur i një nënë të ve e tërheqëse dhe ndihet i kënaqur që po pushon bashkë me të në plazh. Por më pas, nena krijon një marrëdhënie të përzemërt me një djalë të ri që punon aty pranë. Agostino e kupton që asaj i pëlqen Renco, por është i pafuqishëm ta shmangë këtë. Ngjitur me kabinën e tyre të pushimit, sillen edhe disa djem vendas, që bëjnë një jetë të shthurur e gati vulgare. Fjalët e bisedat e tyre të pahijshme fillimisht e vënë në siklet, por më pas e joshin Agostinon, që është një djalë tepër i ndrojtur e naiv dhe që kurrë nuk mund të përshtatet plotësisht me një kulturë të tillë. Me shumë mprehtësi psikologjike, Mora ia portretizon agoninë e Agostinos adoleshent, i cili për herë të parë nis ta shohë të ëmën si grua dhe, në të njëjtën kohë, tepër joshëse. Për t'i shpëtuar ambivalencës që ndien, ai lidh miqësi me djemtë fqinjë, të cilët e ngacmojnë pareshtur dhe tallen me të. Dhe pas kësaj beteje, Agostino kupton se "e kishte këmbyer pafajësinë e dikurshme jo me gjendjen burrërore e të qetë që pat shpresuar, por me nje gjendje të paqartë e hibride, në të cilën, pa kurrfarë mëshire, neverive të vjetra u shtoheshin edhe ca të reja. Me Agostinon, një rikthim në rrëfimin real e të vërtetë, pas shmangieve nga realiteti dhe shpërthimeve surrealiste e satirike, Moravia fitoi vlerësimin e lartë të kritikës e lexuesve, si dhe cmimin e tij të parë letrar.
Price: 600 Lekë
titleToAlt
Gjithçka nisi atë natë, në pyll. Kas Andersoni nuk ndaloi ta ndihmonte gruan që kishte ngecur me makinë nga moti i keq dhe tani ajo ka vdekur. Qëe prej asaj nate, Kasi merr telefonata të heshtura dhe është e bindur se dikush e vëzhgon gjithë kohën. E mbytur nga ndjenjat e fajit, ajo fillon të harrojë: harron nëse i ka pire ilaçet, harron kodin e sistemit të alarmit, harron çfarë i ka thënë shoqes së ngushtë. Misteret nuk kane fund... Kujt mund t'i besosh, kur nuk ke besim as te vetja?
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
E gjithĂ« bota Ă«shtĂ« e tronditur. Por arsyeja e zhdukjes sĂ« tij Ă«shtĂ« shumĂ« mĂ« e rĂ«ndĂ« se ç'mund tĂ« imagjinohet. NjĂ« libĂ«r me detaje qĂ« vetĂ«m njĂ« president mund t'i dijĂ«, dhe me kureshtjen gjithĂ«pĂ«rfshirĂ«se qĂ« vetĂ«m James Patterson-i mund tĂ« ngjallĂ«. PRESIDENTI ËSHTË ZHDUKUR THRILLER-i MË INTRIGUES DHE MBRESËLËNËS NDËR VITE
Price: 1590 Lekë
titleToAlt titleToAlt
John preferon te hedhe nje veshtrim tek te vetmuarit dhe te braktisurit. Ekziston nje cilesi e perjetshme dhe sensuale ne prozen e John-it dhe nje hije ngjethese ankthi qe ngerthen keto jete te skicuara. "Gara e qenve" merr jete me nje levizje, botet e mistershme te erresires ne striptizat dhe klubet e xhazit dalin ne pah permes prozes se bute qe i ben imazhet kaq te gjalla saqe lene mbresa dhe vazhdojne te jehojne ne erresiren qe vijon. "WALES ARTS REVIEW"
Price: 700 630 Lekë
titleToAlt
Peter F. Drucker mbahet si babai i menaxhimit modern, njeriu i cili paraqiti ide mendjemprehta për biznesin, që kanë shumë vlerë edhe në ditët e sotme. Draker na jep edhe mësime të çmuara për të menaxhuar jetët tona personale dhe për t'u bërë udhëheqës më të efektshëm. Në këto dy artikuj klasikë nga Harvard Business Revieë, Draker na tregon çelesin sesi të bëhemi shefa të vetes dhe udhëheqës më të mirë për të tjerët. "Menaxhimi i Vetvetes" identifikon pyetjet vëzhguese që duhet t'i bëni vetes në menyrë që të fitoni mendjemprehtësinë e duhur për të marrë nën drejtim karrierën tuaj, ndërsa "çfare e bën një Drejtues të Efektshëm" ju paraqet sjelljet kyçe që ju duhen për të udhëhequr. Sëbashku, ato ju prijnë drejt një rruge të ndritur që do t'ju ndihmojë të gdhendni vendin tuaj në botë.
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
Romani "E veçanta e dhjetorit" rrefen nje vit nga jeta e Xhonsi Kanlajfit, nje djalosh i vetmuar, pa pervoje, pa miqesi apo ambicie, qe jeton ne po ate zone rurale te Irlandes ku ndodhin ngjarjet e romanit "Zemra vertitese", shkruar nga i njejti autor. Megjithese i botuar pas ketij te fondit, ngjarjet e paraqitura ne romanin "E veçanta e dhjetorit" jane me te hershme: ato zhvillohen para krizes financiare te vitit 2008, qe perfshiu jo vetem Irlanden, por gjithe Europen. Ne rrefim gjurmohen me zgjuarsi shkaqet fillestare te rritjes se pakontrolluar te çmimeve te pronave te patundshme, te vuajtjes se shume te pafajshmeve, si dhe shfaqet shkaterrimi i komuniteteve, qe dikur jetonin ne harmoni. Kjo histori, sa e embel, aq dhe e hidhur, na kujton se ne jete jemi te rrethuar nga shpirtra te thjeshte, te cilet shpesh jane me te thelle e me te mençur se çmund te mendojme. Finalist i çmimit Romani i Vitit ne Irlande! Finalist i $mimit Kerry Group Irish Novel of the Year!
Price: 700 Lekë
titleToAlt
Romani "Lekura e shagrenit" rrefen historine e nje te riu, i cili e bleu copen e lekures magjike te shagrenit qe te permbushte cdo deshire te tij. Por nderkohe duke nenvleresuar keshillen e shitesit, qe i ofron atij lekuren protagonisti e sheh veten gjate rrjedhjes se ngjarjeve ne situata teper te paparashikuara. Tema qendrore e romanit "Lekura e shagrenit" eshte konflikti midis plotesimit te deshirave dhe jetegjatesise, midis vazhdimesise se jetes dhe varferimit te shpirtit te njeriut, vecanerisht kur ai eshte i fokusuar ne blerjen e pushtetit .Para se te perfundonte romanin "Lekura e shagrenit’’, Balzaku botoi fragmente te tij ne shtypin parisien te asaj kohe, duke nxitur nje interes te jashtezakonshem te lexuesit, qe i parapriu suksesit pas botimit te librit, sukses i cili vazhdon deri ne ditet tona. Botimi i romanit "Lekura e shagrenit" krijoi bindjen e plote ne te gjitha qarqet letrare, se Balzaku ishte nje nga shkrimtaret me te rendesishem te" letersise franceze.
Price: 800 Lekë
titleToAlt
NjĂ« djalĂ« i pĂ«rsosur? E kujt i duhet ky? Si duhet tĂ« sillet ai? Norma!? Ky libĂ«r rrĂ«fen edhe pĂ«r lidhjet tona, miqĂ«sinĂ«, sepse Konradi nuk Ă«shtĂ« njĂ« fĂ«mijĂ« i zakonshĂ«m, por njĂ« fĂ«mijĂ« i bĂ«rĂ« artificialisht. Si duhet tĂ« jetĂ« ai? I sjellshĂ«m, i shkĂ«lqyer dhe me rezultate tĂ« jashtĂ«zakonshme? A kanĂ« vĂ«rtetĂ« kĂ«to ndonjĂ« rĂ«ndĂ«si? A Ă«shtĂ« normal njĂ« fĂ«mijĂ« qĂ« punon gjithmonĂ« mirĂ«? NjĂ« nxĂ«nĂ«s model, me nota tĂ« mira, por qĂ« nuk orientohet dot nĂ« kĂ«tĂ« botĂ« dhe as luan me shokĂ«t e klasĂ«s? Christine Nostlinger i prek kĂ«to tema, duke dhĂ«nĂ« pĂ«rgjigje zbavitĂ«se, ironike, pĂ«rmes kĂ«tij libri gazmor, me vlerĂ« tĂ« madhe. Romani mahnitĂ«s i Christine Nastlinger rrĂ«fen pĂ«r fĂ«mijĂ«rinĂ« dhe rritjen e fĂ«mijĂ«ve, pĂ«r prirjet e tyre dhe pritshmĂ«ritĂ« e prindĂ«rve. Konradi - ose djali konservĂ«s" Ă«shtĂ« njĂ« sukses botĂ«ror i jashtĂ«zakonshĂ«m, i pĂ«rkthyer nĂ« mĂ« shumĂ« se 20 gjuhĂ«, tanimĂ« vjen edhe nĂ« shqip, pĂ«r tĂ« na rrĂ«fyer historinĂ« e njĂ« djali tĂ« dorĂ«zuar gabimisht te dikush, qĂ« nuk dĂ«shiron ta kthejĂ« mĂ« mbrapsht. Ky roman Ă«shtĂ« njĂ« nga mĂ« tĂ« dashurit e fĂ«mijeve nĂ« tĂ« gjithĂ« botĂ«n, pa marrĂ« parasysh nĂ«se lexuesi Ă«shtĂ« vajzĂ« apo djalĂ«. Historia e jashtĂ«zakonshme e Konradit, i nxit lexuesit tĂ« qeshin, ta lexojnĂ« me zĂ« tĂ« lartĂ« dhe tĂ« ‘’infekiojnĂ«" edhe lexuesit e rritur ta njohin kĂ«tĂ« personzh qĂ« kthehet nga njĂ« djalĂ« i mirĂ«-edukuar, nĂ« njĂ« djalĂ« qĂ« bĂ«het qĂ«llimisht " i prapt''
Price: 1000 Lekë
titleToAlt
«ÇfarĂ« tĂ« bĂ«j qĂ« prindĂ«rit tĂ« mos mĂ« rrinĂ« mĂ« si çekan mbi kokĂ«?!» «E di qĂ« s'duhet tĂ« marr drogĂ«, por kur jam me shokĂ«t, dorĂ«zohem dhe thjesht bĂ«j atĂ« qĂ« bĂ«jnĂ« gjithĂ« tĂ« tjerĂ«t.» «Kam nisur njĂ« dietĂ« tĂ« re. MĂ« duket se Ă«shtĂ« e pesta pĂ«r kĂ«tĂ« vit.» «MĂ« duket se do tĂ« ngel nĂ« provime.» «MĂ« duket se shoku im mĂ« i ngushtĂ« ka probleme me alkoolin.» A tĂ« duken gjĂ«ra tĂ« njohura kĂ«to? TĂ« jesh adoleshent Ă«shtĂ« fantastike, por Ă«shtĂ« edhe njĂ« periudhĂ« sfiduese dhe stresuese. Gjithçka, qĂ« nga planet se ç'duhet tĂ« veshĂ«sh nĂ« njĂ« festĂ« e deri te si duhet tĂ« sillesh me njĂ« shok tĂ« alkoolizuar, mund tĂ« duket e ndĂ«rlikuar dhe sikur tĂ« zĂ« frymĂ«n. Por tani ke ndihmĂ«. ZbavitĂ«s, i drejtpĂ«rdrejtĂ« dhe praktik, libri "7 Zakonet e adoleshentĂ«ve tĂ« suksesshĂ«m" Ă«shtĂ« njĂ« guidĂ« qĂ« tĂ« ndihmon hap pas hapi se si tĂ« pĂ«rmirĂ«sosh besimin te vetja, tĂ« lidhĂ«sh miqĂ«si, t'i rezistosh presionit tĂ« bashkĂ«moshatarĂ«ve, tĂ« arrish synimet, tĂ« shkosh mirĂ« me prindĂ«rit e shumĂ« mĂ« tepĂ«r.
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
Ali D'Aplieze ka shkuar të marrë pjesë në një nga garat më të rrezikshme në botë të anijeve me vela, kur merr vesh lajmin e vdekjes së papritur të babait të saj birësues. Teksa kthehet në shtepinë e fëmijërisë për të takuar pesë motrat e tjera, ajo zbulon se i ati - një miliarder i pashoq misterioz, të cilin bijat e thërrisnin me dashuri Pa Salt - i ka lënë si trashëgim secilës prej tyre të dhëna tunduese, që do t'i ndihmojnë të zbulojnë origjinën e vërtetë. Së fundi, Ali ka nisur të përjetojë një marrëdhënie të thellë e pasionante dashurie, që do ta ndryshojë përgjithmonë fatin e saj. Por tashmë jeta i merr një kthesë të papritur dhe Ali vendos të heqë dorë nga deti e lundrimi dhe të ndjekë gjurmët që babai i ka lënë, gjurmë të cilat do ta cojnë në Norvegjinë e bukur e të akullt... Atje, Ali fillon të zbulojë rrënjët -sesi historia e saj lidhet në mënyrë të pazgjidhshme me atë të një këngëtareje të re, krejt të panjohur për të, Ana Landvikun, e cila gati 100 vjet më parë këndoi në premieren e Per Gyntit, dramën e Ibsenit, orkestruar nga Edvard Griegu, ikonë e muzikës. E ndërsa mëson më shumë për Anën, Alii fillon të pyesë veten kush ishte në të vërtetë Pa Salti, babai i saj. Dhe pse motra e shtatë nuk u birësua kurrë... Motra në stuhi është libri i dytë i serisë magjepsëse të Lucinda Rileyt, bazuar në rrëfimin mitologjik të një yjësie të famshme. Ai vjen pas librit të parë Shtatë Motrat. Historia e Majës, bestseller në të gjithë botën dhe i mirëpritur nxehtësisht edhe nga lexuesi shqiptar.
Price: 1400 Lekë
titleToAlt
Harriet Menërs di shumë fakte: -Letra higjenike u shpik nga kinezët në vitin 600 pas Krishtit -Bishti i kometës largohet nga Dielli. -Një zemër e shëndetshme rreh rreth 70 here në minutë edhe kur është e lenduar. Por, ajo as që ia ka idenë se si të" zërë miq të rinj në gjimnaz, apo se si të jetë një supermodele vezulluese e suksesshme.
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
TË DASHUR MATURANTË Me qĂ«llim qĂ« tĂ« shmangni frikĂ«n, e cila vjen nga emocionet e provimeve, duhet ta kuptoni se nuk Ă«shtĂ« aq e rĂ«ndĂ«sishme se cilat do tĂ« jenĂ« fragmentet e zgjedhura pĂ«r analiza e komente apo se cila do tĂ« jetĂ« tema e esesĂ« qĂ« do t'ju bjerĂ« nĂ« provimin e matures shtetĂ«rore. E rĂ«ndĂ«sishme Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« keni siguruar çelĂ«sin e njohurive bazĂ« me tĂ« cilat jeni pajisur gjatĂ« kĂ«tyre viteve. KĂ«shtu, p.sh., nĂ«se ju keni pĂ«rvetĂ«suar veçoritĂ« qĂ« e bĂ«jnĂ« poemĂ«n Çajld Harold njĂ« vepĂ«r romantike apo heroin e saj njĂ« hero romantik, atĂ«herĂ« me kĂ«to njohuri ju mund tĂ« zbĂ«rtheni çdo lloj fragmenti tĂ« kĂ«saj vepre. Po kĂ«shtu ju duhet tĂ« rikujtoni njohuritĂ« gramatikore (nga morfologjia e sintaksa) nga fusha e leksikut, nga drejtshkrimi, pasi ato do tĂ« jenĂ« baza e njĂ« analize gjuhĂ«sore tĂ« çdo lloj teksti (letrar ose joletrar) si dhe treguesi kryesor gjatĂ« procesit tuaj tĂ« tĂ« shkruarit. Duhet tĂ« mĂ«soni strukturat e llojeve tĂ« ndryshme tĂ« teksteve joletrare me qĂ«llim qĂ«, mbi bazĂ«n e tyre, tĂ« ushtroheni pĂ«r shkrimin e teksteve tĂ« ndryshme. Psh., nĂ« shkrimin e esesĂ« duhet tĂ« ushtroheni tĂ« zbuloni dhe tĂ« shkruani sa mĂ« tepĂ«r argumente pro dhe kundĂ«r tezave tĂ« caktuara. NĂ« kĂ«tĂ« lloj teksti duhet tĂ« "shtrydhni" mirĂ« trurin qĂ« tĂ« aftĂ«soni logjikĂ«n; ndĂ«rsa nĂ« njĂ« tekst pĂ«rshkrues duhet tĂ« mprihni tĂ« vĂ«zhguarin pĂ«r ta parĂ« objektin nga kĂ«ndvĂ«shtrime tĂ« ndryshme. PĂ«r tekstin informues duhet tĂ« mblidhni sa mĂ« shumĂ« informacione dhe tĂ« dalloni informacionin e rĂ«ndĂ«sishĂ«m nga ai mĂ« pak i rĂ«ndĂ«sishmi. PĂ«r kĂ«tĂ« qĂ«llim Ă«shtĂ« shkruar dhe ky libĂ«r, qĂ« t'ju vijĂ« nĂ« ndihmĂ« nĂ« kĂ«tĂ« prag sezoni. Sigurisht qĂ« asnjĂ«herĂ« njĂ« libĂ«r nuk mund tĂ« pĂ«rfshijĂ« gjithçka qĂ« ju nevojitet. Me ndihmĂ«n e mĂ«suesve dhe duke u ushtruar qĂ« t'ju fiksohen çështjet bazĂ«, me siguri do tĂ« keni rezultate mjaft pozitive nĂ« provime. Suksese Nga redaksia ALBAS
Price: 750 Lekë
titleToAlt
Të dashur nxënës, Ju keni mësuar për shumë vjet lëndën e gjuhës shqipe dhe së shpejti do të provoni, se sa jeni aftësuar për t'i përdorur si duhet këto njohuri. Për t'ju ardhur në ndihmë ne kemi përgatitur këtë libër ndihmës, ku janë përmbledhur në dy kapituj kryesorë: 1. Teksti letrar dhe joletrar 2. Njohuritë gjuhësore të përfshira në programin rientues të miratuar nga MASR. Në të dy kapitujt njohuritë teorikej epen të përmbledhura dhe me skema, si dhe shoqërohen secila me ushtrime të larmishme e teste, me qëllim që ju ta ushtroni praktikisht gjuhën në situata të ndryshme komunikimi, si gjuhë e komunikimit të përditshëm dhe si gjuhë e letërsisë. Ushtrimet dhe testet janë përzgjedhur të tilla, që ju të përgatiteni sa më mirë për t'iu përgjigjur pyetjeve me alternativa, si e vërtetë/e gabuar, po/jo, e sakte/e gabuar, pyetjeve me përgjigje të shkurtra ose me plotësim, pyetjeve me përgjigje të kufizuara e të zgjeruara, që programi i parashikon për në provim. Në fund të librit janë vendosur teste përmbledhëse për tekste letrare dhe joletrare, si dhe jepen përgjigjet e testeve të përfshira në libër, si dhe përgjigjet e disa ushtrimeve me shkallë më të lartë vështirësie. Ju, duhet ta kuptoni se nëse keni siguruar çelësin bazë të njohurive (të teksteve letrare/joletrare/gjuhësore), atëherë nuk është shumë e rëndësishme se cili fragment apo cila temë eseje mund t'ju bjerë në tezën e provimit. Duke qenë se ky libër përfshin konceptet letrare dhe gjuhësore bazë, ai do të jetë gjithmonë i vlefshëm për ju, jo vetëm në prag sezoni, por edhe më tej, pasi gjuha shqipe është e përfshirë së bashku me letërsinë në programin e shkollës së mesme. Sigurisht që asnjëherë një libër nuk mund të përfshijë gjithçka që ju nevojitet. Me ndihmën e mësuesve dhe duke u ushtruar vetë, me siguri do të keni rezultate mjaft pozitive. Suksese! Nga redaksia ALBAS
Price: 600 Lekë
titleToAlt
Sara Stenli është një vajzë vetëm katërmbëdhjetë vjeç, por ajo mund të rrëfejë tregime me një zë magjepsës aq të pastër e aq të gjallë, sa mund të shkrijë një zemër prej guri, që nuk mund t'u rezistosh së dëgjuari, të cilat të zhvillojnë imagjinatën dhe njëkohësisht të prekin thellësisht ndjenjat. Ky roman tregon aventurat e një" grupi kushërinjsh të rinj dhe të miqve të tyre që jetojnë në ishullin Princ Eduard, në Kanada, ku fëmijët dhe të rriturit grumbullohen tërë kuriozitet për të dëgjuar tregimet magjepsëse të Vajzës së Historive. Kur Bev Kingu dhe vëllai i tij Feliksi mbërrijnë për të kaluar verën në" shtëpinë e tezes Xhanet dhe të xhaxhait Aleks King, ndërsa babai i tyre udhëton nëpër botë për biznes, ata mahniten nga Vajza e Historive. Ata e kalojnë kohën e lire me kushërinjtë e tyre Dan, Felisiti dhe Sesilia Kingun, me djalin e punësuar Peter Kreigun, me fqinjën Sara Rein dhe me një kushërirë tjetër, Sara Stenlin. Kjo e fundit është pikërisht Vajza e Historive, e titullit të librit, e cila argëton grupin me tregime magjepsëse, duke tërhequr vëmendjen e auditorit me çdo fjalë të saj. Njihuni me Sara Stenlin, e njohur në libër si Vajza e Historive. Ajo është heroina më' e këndshme per L.M. Montgomery, bashkë me personazhin tjetër aq të njohur Ana flokëkuqja.
Price: 700 Lekë
titleToAlt
"AziatikĂ« çmendurisht tĂ« pasur" Ă«shtĂ« romani debutues argĂ«tues qĂ« rrĂ«fen pĂ«r tri familje super tĂ« pasura kineze dhe pĂ«r thashethemet, pĂ«rgojimet dhe makinacionet qĂ« ndodhin kur njĂ« nga djemtĂ« mĂ« tĂ« pasur tĂ« AzisĂ« sjell nĂ« shtĂ«pi tĂ« dashurĂ«n e tij KLA (kineze e lindur nĂ« AmerikĂ«) pĂ«r tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« dasmĂ«n e vitit. Kur Rejçëll Çu pranon ta kalojĂ« verĂ«n nĂ« Singapor me tĂ« dashurin e saj Nikolas Jang, ajo pĂ«rfytyron njĂ« familje tĂ« thjeshtĂ«, udhĂ«time pĂ«r tĂ« vizituar ishullin dhe pushime tĂ« bukura me djalin me tĂ« cilin shpreson tĂ« martohet njĂ« ditĂ«. Çka ajo nuk di Ă«shtĂ« se shtĂ«pia e familjes sĂ« Nikut Ă«shtĂ« nĂ« tĂ« vĂ«rtetĂ« pallat, se do tĂ« udhĂ«tojĂ« mĂ« shumĂ« me aeroplane private sesa me makina dhe se me njĂ« nga beqarĂ«t mĂ« tĂ« lakmuar tĂ« AzisĂ« pĂ«rkrah mund tĂ« bĂ«het shĂ«njestĂ«r e goditjeve. E ndodhur nĂ« botĂ«n e shkĂ«lqimit pĂ«rtej pĂ«rfytyrimit tĂ« dinastive Rejçëlli takon AstridĂ«n, vajzĂ«n seksi e tĂ« famshme tĂ« shoqĂ«risĂ« singaporase; Edin, familja e tĂ« cilit jeton praktikisht nĂ« faqet e revistave tĂ« Hong-Kongut; si dhe ElenorĂ«n, nĂ«nĂ«n e tmerrshme tĂ« Nikut, njĂ« grua qĂ« ka mendimet e saj fikse se me cilĂ«n vajzĂ« duhet a nuk duhet tĂ« martohet i biri. ArgĂ«tues, tĂ«rheqĂ«s dhe plot me situata tĂ« pazakonta, "AziatikĂ« çmendurishf tĂ« pasur" jep njĂ« vĂ«shtrim nga brenda tĂ« shoqĂ«risĂ« sĂ« lartĂ« aziatike, njĂ« tablo tĂ« saktĂ« tĂ« pĂ«rplasjes midis tĂ« pasurve tĂ« vjetĂ«r e tĂ« rinj; midis kinezĂ«ve tĂ« pĂ«rtejdetit dhe kinezĂ«ve tĂ« kontinentit. Por edhe njĂ« rrĂ«fim tĂ« mrekullueshĂ«m pĂ«r faktin se çfarĂ« do tĂ« thotĂ« tĂ« jesh i ri, i dashuruar dhe jashtĂ«zakonisht, "çmendurisht", i pasur.
Price: 1400 Lekë
titleToAlt
Askush nuk mund ta merrte me mend urrejtjen qĂ« ndieja pĂ«r Sefi Hadlejn dhe gjithĂ« KrosĂ«t e tjerĂ«. Por mbi tĂ« gjitha pĂ«r Sefi Hadlejn. Çdo gjĂ« zuri fill me tĂ« dhe tim villa. E kĂ«shtu ka pĂ«r tĂ« mbaruar. Kallumi nuk ishte mĂ«. Sefi do tĂ« paguante deri mĂ« njĂ«. ShkatĂ«rrimi i saj ishte misioni dhe motivi i jetes sime. Ambicia ime e gjithefuqishme dhe e pandalshme. KUR E VËRTETA DHE E DREJTA NUK JANE MË ÇËSHTJE TË BARDHËSH DHE TË ZINJSH... Ku ka pasur dashuri, tani ka urrejtje. Dy familje janĂ« shkatĂ«rruar nga shoqĂ«ria e ndarĂ« dhe e dhunshme, nĂ« tĂ« cilĂ«n jetojnĂ«. Sefi Ă«shtĂ« njĂ« vajzĂ« Kros, me ngjyrĂ«, nĂ« njĂ« shoqĂ«ri tĂ« sunduar nga zezakĂ«t, qĂ« i trajtojnĂ« qerosĂ«t, tĂ« bardhĂ«t, si qytetarĂ« tĂ« dorĂ«s sĂ« dytĂ«. Xhudi Ă«shtĂ« Kros, vĂ«llai i Kallumit, babai i bijĂ«s sĂ« sapolindur tĂ« Sefit. PikĂ«llimi pĂ«r Kallumin e ha pĂ«rbrenda Xhudin, qĂ« fajĂ«son Sefin pĂ«r humbjet e tmerrshme qĂ« ka pĂ«suar familja e tij. Dhe Ă«shtĂ« i vendosur ta detyrojĂ« Sefi Hadlejn, edhe njĂ« herĂ«, tĂ« mbajĂ« njĂ«rĂ«n anĂ« dhe tĂ« shkatĂ«rrojĂ« jetĂ«n e saj, pikĂ«risht ashtu siç ajo e shkatĂ«rroi tĂ« tijĂ«n. Tani Xhudi jeton nĂ« teh tĂ« thikĂ«s. Votuar si njĂ« nga librat mĂ« tĂ« dashur nĂ« BritaninĂ« e Madhe, seria E BARDHA DHE E ZEZA e Malorie Blackmanit Ă«shtĂ« njĂ« vepĂ«r klasike dhe vĂ«rtet moderne pĂ«r tĂ« rinjtĂ«.
Price: 900 Lekë
titleToAlt
Libri ‘’NĂ« lojĂ« me djallin’’ tĂ« fut nĂ« njĂ« bote, ku vĂ«rtitesh rreth sfidave marramendĂ«se tĂ« varĂ«sive, nĂ«pĂ«r tĂ« cilat jetonte njĂ« grup i pandarĂ« shokĂ«sh. NĂ« faqet e tij gjen njĂ«herĂ«sh dhembshuri, humor e trishtim. Historia e tyre mĂ« ka prekur thellĂ«, por rimĂ«kĂ«mbja dhe pĂ«rpjekja pĂ«r tĂ« mbijetuar Ă«shtĂ« njĂ« mundĂ«si reale dhe ky libĂ«r do t'ju mbushĂ« me shpresĂ«." Joanne Peterson "NjĂ« histori e mrekullueshme, tĂ«rheqĂ«se dhe e veçantĂ« e forces pĂ«r tĂ« mbijetuar dhe pĂ«r t'u rimĂ«kĂ«mbur. I rrĂ«fyer hapur dhe nĂ« detaje, ky libĂ«r duhet lexuar nga gjithkush qĂ« vuan nga varĂ«si tĂ« ndryshme." Richie Farrell Autor i librit "What's left of Us" "NjĂ« vĂ«shtrim autentik e i fuqishĂ«m mbi pasojat shkatĂ«rruese tĂ« varĂ«sisĂ«, njĂ« rrugĂ« e mundimshme dhe e gjatĂ« drejt rikuperimit. LibĂ«r vĂ«rtet interesant, i kĂ«ndshĂ«m, prekĂ«s dhe i thellĂ«." Bess O'Brien
Price: 900 Lekë
titleToAlt
Jeta e Ed Kenedit rridhte e qetë. Deri ditën kur u bë një hero. Ishte nëntëmbëdhjetë vjeç, me një pasion të shfrenuar për librat. Rrallë e tek punonte si taksist, sa për të shtyrë ditët, pa asnjë përspektivë për të ardhmen. Kur s'lexonte e kalonte kohën me miqtë duke luajtur letra para një gote birrë ose duke shëtitur Portierin, qenin e tij, që pintë shumë kafe dhe kutërbonte edhe kur ishte i pastër. Nuk para ishte fort i shkathët me vajzat, sepse e vetmja që i interesonte vërtet ishte Odri, arsyeja përse kishte mbetur në ketë vend pa rrugëdalje. E zonja ta godiste në zemer me një fjalë: "Je miku im më i mire". S'ka nevojë për plumb që ta vrasesh një burrë, mjaftojnë fjalët. Gjithçka dukej kaq tmerrësisht e pandryshueshme; derisa rastësia e vuri përpara një grabitësi, dhe Edi bëhet heroi i dites. Nga ai çast nisi të merrte mesazhe të çuditshme të shkruara ne letra bixhozi, dhe secila syrësh i priu udhë drejt bëmash të reja të paharrueshme. Dhe ndërsa Edi bëhej përherë e më popullor, ndërsa shihte një tjetër dritë të shkreptinte në sytë e Odrit dhe njerëzit e përshëndesnin rrugës, filloi të pyesë: prej nga mbërrijnë mesazhet, kush është lajmëtari?
Price: 1200 Lekë
titleToAlt
I dashur ditar, Asgjë nuk po ecën mirë ne klasën e 6-të B! Një nxënëse e klasës bëri një gabim dhe era e grindjes po fryn tashmë mes nesh. Oh, jo! Shpresoj që të triumfojë miqësia! E deri sa të ndërrohen këto mendime, kemi: move dub në shkollë! Një party supriz për ditën e fundit të shkollës para se të marik pushimet... ngjarje të pabesueshme, si metamorfoza e Boes në bebe peshkaqen dhe një takim kokë më kokë me një merimangë migal!
Price: 600 Lekë
All rights reserved. © 2015 Library Albania