Blije këtë produkt
1400 1120 Lekë

Keini dhe Abeli ( Botuar nga: Ombra GVG në 2014 )

Autori:  Jeffrey Archer
Përkthyesi:  Enklajd Malo,

Duke huazuar titullin e këtij romani nga Bibla, nga historia e vëllezërve Kain dhe Abel (Cain and Abel), britaniku Jeffrey Archer na risjell nëpërmjet një drame njerëzore, historinë e dy djemve që lindin në dy anë të ndryshme të botës. Historia zë fill në 15 prill 1906, kur ata erdhën në jetë, njëri nga një familje që jetonte në luks dhe tjetri nga bota e skamjes. Është historia e bankierit Uilliam Lovëll Kein nga Bostoni dhe e emigrantit polak Abel Rosnovski. Edhe pse njëri është rritur mes librave e pasurisë, ndërsa tjetri mes luftës për egzistencë, kanë të njëjtën ëndërr, të sundojnë me çdo kusht botën e parasë. Janë ambiciozë, të fuqishëm, të pamëshirshëm, të yshtur nga urrejtja e pashterrur e të pajtuar nga fati për të shpëtuar–dhe përfundimisht për të shkatërruar–njëri-tjetrin. Ky libër është historia tronditëse e dy burrave, e djalit të një emigranti polak varfanjak, dhe tjetri djali i një pasaniku të privilegjuar nga një familje bankierësh të pasur nga Bostoni. Abel Rosnovski, i regjur me varfërinë u mbijeton vështirësive, është këmbëngulës, emigron në Shtetet e Bashkuara dhe ngre një rrjet hotelesh me emër të rëndësishëm. Uilliam Kein trashëgon nga familja një bankë të fuqishme dhe e shtyn atë edhe më shumë drejt suksesit. Rrugët e tyre kryqëzohen vetëm njëherë në jetë dhe ky takim fatal shënon ditën e fillimit të armiqësisë, urrejtjes së verbër dhe marrjes së vendimit për të mos u tërhequr deri në shkatërrimin e plotë të njëri tjetrit. Uilliam Keini ka një djalë, Riçardin. Abel Rosnovski, ka një vajzë Fiorentinën. Ata bien në dashuri dhe nuk dijnë asgjë mbi rivalitetin për jetë a vdekje mes etërve të tyre. Pavarësisht martesës së dy të rinjve, konkurenca mes Keinit dhe Abelit vazhdon të jetë edhe më e hidhur... Shumë ankth dhe ngashërim mbart në çdo kapitull ky roman, sepse ashtu siç e kanë cilësuar studiuesit, edhe pas kaq vitesh vazhdon të emetojë të njëjtat ndjesi dhimbjesh dhe pikëpyetjesh.

Çmimi: 1400 1120 Lekë
Blije këtë produkt
1400 1120 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2014)
  • Botuar në: 2014
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-06-078-5
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 736
  • Përmasat e librit: 145 x 203 x 53 mm

Njihu me Autorin

Jeffrey Archer -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania