Blije këtë produkt
800 640 Lekë

Kokoro ( Botuar nga: Ombra GVG në 2017 )

Autori:  Natsume Soseki
Përkthyesi:  Pirro Dollani

Asnjë koleksion i letërsisë japoneze nuk është i plotë pa "Kokoro''-n; romanin e fundit të autorit Natsume Soseki, të cilin e përfundoi para se të vdiste, në vitin 1916. "Kokoro" - që do të thotë "zemër" - është historia e një miqësie delikate dhe prekëse midis dy personazheve pa emër; një djaloshi të ri dhe një burri në moshë; të cilin ai e quan "Sensei". I gjurmuar nga sekrete tragjike që e kanë mbuluar gjatë gjithë jetës së tij me një hije të rëndë, Sensei me kalimin e kohës arrin t'ia hapë zemrën nxënësit të ri; duke i rrëfyer hapur pjesë nga jeta e tij studentore që i kanë lënë një ndërgjegje të trazuar faji; duke zbuluar kështu hendekun e pakapërcyeshëm ndër-mjet dhimbjes së tij morale dhe përpjekjeve të studentit për ta kuptuar atë; si dhe ndryshimin e thellë kulturor nga njëri brez në tjetrin; gjë që e karakterizonte Japoninë e fillimeve të she-kullitXX. "Soseki është përfaqësuesi i letërsisë moderne japoneze, një personalitet i nje kahbri te vertete” -Haruki Murakami

Çmimi: 800 640 Lekë
Blije këtë produkt
800 640 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-06-176-8
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 334
  • Përmasat e librit: 147 x 203 x 23 mm

Njihu me Autorin

Natsume Soseki -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania