titleToAlt
Nga mesi i viteve shtatëdhjetë, Viktoria Eugenia Henao ishte një adoleshente si gjithë të tjerat, që nuk e dinte se ç'drejtim do të merrte jeta e saj kur u dashurua me Pablo Eskobar Gavirian. Per dy vite me radhë, gruaja dhe nëna e dy fëmijëve të kreut të kartelit të Medelinit, u zhyt në kujtimet e saj për të përjetuar prapë ato ngjarje të llahtarshme me të cilat u përball bashkë me njeriun, i cili, që nga viti 1982, e rrënoi Kolombinë nëpërmjet një strategjie terrori, duke vrarë politikanë, gazetarë dhe mbrojtës të të drejtave të njeriut, si dhe duke e përmbytur botën me kokainë. Pse u martua me Pablo Eskobarin? Pse nuk e braktisi kurrë dhe as e denoncoi? Viktoria Eugenia rrëfen me realizëm dhe në mënyrë rrëqethëse se ç'do të thoshte për të të jetonte në krah të njërit prej kriminelëve më të rrezikshëm e më të kërkuar të botës.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
"...u mahnita me bukurinë e vendit rreth e qark, me malet, me kodrinat që na rrethojnë me një brez të gjelbër; gjithë kjo, së bashku me qytetin, formon një pamje të pakrahasueshme... dhe këto, të gjitha per Malin e Zi? Turpi" "Është paturpësi dhe gjë e ulët mënyra se si veprojnë malazeztë gjatë natës! Të qëllosh me topa, të bombardosh një qytet në gjumë, ku ska as edhe një ushtar, por vetëm të plagosur, gra, fëmijë dhe të huaj.Përse nuk qëllojnë ata mbi pozicionet e trupave në vend të qytetit, ku ska asnjë luftëtar të vetëm?!" "Gjithë Shkodra po vdes nga uria. Popullsia është në kufirin e fundit të fuqive të saj... Ata luten me të madhe që të vriten... të vdesin një ore e më pare... kjo është klithma e përgjithshme... ne s'mund të shohim më si spektatorë këto gjyle të tmerrshme se si godasln mbi shtëpitë tona, pabesisht, në mënyrë të poshtër." Ata janë sjellë në mënyrë barbare, në tërë historinë nuk ka asnjë shembull si bombardimi i Shkodrës! Kjo gjë nuk ka asnjë shembull si bombardimi i Shkodrës! Kjo gjë nuk do t'u sjellë atyre ndonjë gje të mirë!
Çmimi: 690 Lekë
titleToAlt
Kur ishte vetëm një vajzë e vogël, e gjithë bota e Michelle Robinson-it ishte e mbyllur brencla Anës Jugore të Çikagos, aty ku ajo dhe i vëllai, Craig-u, ndanin së bashku një dhomëz në apartamentin e vogël të familjes dhe luanin ekakusheka në park. Pikërisht në këtë vend, prindërit e saj, Fraser dhe Marian Robinson-i, e mësuan të fliste haptas dhe të mos kishte frikë. Por shumë shpejt jeta e çoi tepër larg, nga sallat e Princeton-it, ku mësoi për herë të parë se çfarë nënkuptonte të ishe në një dhomë e vetmja grua me ngjyrë, deri te rrokaqielli ku punoi si avokate e fuqishme tregtare dhe ku, mëngjesin e një dite vere, një student i Juridikut me emrin Barack Obama, hyri në zyrën e saj dhe ia shpartalloi të gjitha planet. Në këtë libër, për herë të pare, Michelle Obama përshkruan fillimet e martesës, vështirësitë për të gjetur një ekuilibër mes karrierës, familjes dhe ngjitjes së vrullshme të të shoqit në politikë. Na zbulon debatet e tyre lidhur me mundësinë për të konkurruar për presidencën e Shteteve të Bashkuara dhe na rrëfen për popullaritetin që përjetuan dhe për kritikat që morën përgjatë fushatës elektorale. Me finesë, sens humori dhe një sinqeritet të pazakontë, Michelle Obama përshfaq gjithë jetën e një familjeje që, krejt befasisht, u ndodh nën dritat e projektorëve dhe përballë gjithë botes, si dhe tetë vitet më domethënëse në Shtëpinë e Bardhë, ku ajo e njohu më mirë vendin e saj, por edhe vendi i saj e njohu më mirë atë. Becoming - Të bëhesh, na shoqëron në një udhëtim nga kuzhinat modeste të Jovas te sallat e ballos në Buckingham Palace, nëpër çaste dhimbjesh therëse dhe provash qëndrueshmërie këmbëngulëse, duke na zbuluar shpirtin e një gruaje të veçantë dhe revolucionare, e cila lufton për t'u ndjerë mirë me veten, plotësisht e zonja për të vënë gjithë forcën dhe zërin në shërbim të idealeve më të larta. Duke rrëfyer me ndershmëri dhe kurajë, Michelle Obama na vë përpara një sfide: cilët jemi në të vërtetë dhe çfarë dëshirojmë të bëhemi?
Çmimi: 1800 Lekë
titleToAlt
Format e investimeve janë sa të shumëllojshme aq dhe të larmishme, sa të hapura aq dhe të mbuluara. Një nga format më të vjetra dhe që mendohet akoma në mëndjet primitive të njerëzve të sotëm, është investimi nga taksat. Në fakt kjo formë primitive, kish kohë që ishte zhdukur nga skena financiare moderne, por që u rifut përsëri në skenë pas Krizës së Madhe, sic u quajt kjo e këtyre viteve. Në fakt kjo skenë vazhdonte dhe vijon akoma në vendet e botës së tretë e të prapambetur siç është Shqipëria dhe disa vende të Afrikës. Format e tjera të investimit, dhe që vendet e zhvilluara nuk janë të interesuara që këto të aplikohen në vendet e botës së tretë, janë: investimet nëpërmjet aseteve, ku vlera e tyre zbritet në atë masë që e kërkon investimi. Një formë tjetër investimi, është kur firma nxjerr në shitje aksionet e saja, pra ndan pronësinë me të tjerët, veprim ky që bëhet nëpermjet bankës e në lidhje me bursën. Një formë tjetër investimi është ajo nëpërmjet hedhjes në treg të obligacioneve, pra të asaj që do ndërtohet, prodhohet e më vonë edhe mund të shitet apo të futet në transaksione të tjera që e justifikojnë këtë shumë oblikacioni. Kështu, qeveria hedh në treg obligacionet e rrugëve, transportit, për të bërë një autostradë a rrugë.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Fjalët i japin hijeshi të rrallë dashurisë, i japin atë që quhet ndryshe regjistrin poetik, i veshin romantikën e veçantë, e mbushin pse jo edhe me një melankoli e trishtim aq të ëmbël sa më s'bëhet. Vërtet ato raste janë jetëshkurtra, nisin në një breg lumi, ose në buzë deti, plot kuptim e me një sensibilitet tronditës e pastaj përfundojnë në një tjetër zjarrmi, me mjaft kuptim, gati si përmbushje e një rasti për të kaluar mërzinë. Po, mër-zinë. Se jeta jonë rrethohet nga kjo vrasëse e paskrupullt: mërzia! Ka pasur të drejtë që shprehej aq hapur kundër saj, duke ndjekur rrugën e kundërt më të përplot ëndrra dhe qëllime fisnike, që për fat të keq ose mbetën në mes të rruges, ose nuk u bënë dot kurrë të tijat. Ato ishin dhe janë gjëra që filluan, po nuk u kryen prej pamundësisë që e ndjek njeriun. Ose më saktë prej pamundësisë klasike që gjithë jetën e ka rrethuar mikun tim të mirë e të pazëvendësueshëm.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Ne romanin Portret ne sepje autorja e suksesshme kiliane rrefen historine e nje gruaje te re qe ka vendosur te zgjidhe te fshehten e se kaluares se saj te larget, nga e cila ajo nuk mund te kujtoje asgje, per te hedhur drite mbi nje ankth te vjeter qe nuk e le te qete. Nje grua dhe e kaluara e saj. Permes dashurive, luftes dhe nyjave te gjakut. Nje nderim i madh lirise per te jetuar, per te rijetuar dhe per te treguar. Nje veper e magjishme qe te zhyt ne thellesite e kujteses dhe te te fshehtave te familjes. "Une besoj se gjeja me e rendesishme eshte qe, nepermjet te rrefyerit, e kaluara te behet po aq e perjetueshme. Ne historine e Aurores, si ne nje pasqyre gjigante, shoh edhe perfytyrimin e shume grave te koheve te sotme." Isabel Allende
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
'Midis sa e sa personave te afte, veprues, aktive, te ndjeshem dhe zemergjere me te cilet kemi punuar krah per krah, e ndjej per nder te falenderoj ne emer te te gjitheve ju, komisarin e jashtezakonshem te qeverise, z. Feruz Mataj. Ai ka mbetur gjithnje pika e kontaktit, e referimit kryesor dhe me e drejtperdrejte. I afte per te imponuar pikepamjet e tij me personalitetin e vet, i cili i njeh ne menyre te thelle nevojat e popullit te tij dhe qe i mbron ato me energji dhe pasion. Sa e sa here na ka imponuar zgjidhjet e tij, per t'iu pergjigjur me mire shpresave te popullit vet dhe eshte pikerisht kjo arsye qe ne, megjithese shpesh na takon te bejme ate qe do ai, edhe kur nuk na pelqen ajo qe ai kerkon, e admirojme, e çmojme dhe kemi besim tek ai, sic respektohet, çmohet dhe admirohet gjithnje ai njeri qe ben shume, me ndershmeri, per atdheun dhe popullin e tij. Falenderoj te paçmueshmin z. Feruz Mataj, nje mik i sinqerte shqiptar qe e do thellesisht vendin e vet. Gjen. Carlo Ciacci (Nga fjalimi i mbajtur me 5.3.1993 ne kampin e PELIKANIT)
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Ismail Qemali është modeli i liderit me tërësi tiparesh individuale. Ai mishëron Merin rilindas, liberalin perëndimo;,shtetarin osman, diplomatin e regjur dhe kalkuluesin konjuktural. Ismail Qemali ishte i prirur për stil udhëheqes bashkëpunues, sjellje motivuese, stil efikas dhe frymë pozitiviste. Fan S.iNoli ngeli lider me aftësi universale por me sjellje kundraverse. Noli demostronte autoritet dhe papajtueshmëri, theks të fortë në detyrë dhe me më pak theks ne kërkesat e njerëzve. Noli ishte autokrat e determinues, imponimin e personalitetit dhe dominues mbi të tjerët .Ai ishte kontrollues, kërkues dhe drejtoi me stil autokratik, i pershtatshëm si Iider në situate të caktuar, ndërsa me ndryshimin dhe evoluimin e situates nuk e përshtati stilin e tij udhëheqës. Ahmet Zogu demostroi inteligjence natyrore, aftësi njohje të njerëzve, natyrë te qetë e dinjitoze. pasionante e xheloze, dredharake dhe oportiuniste, të vetëpërmbajtur dhe imponuese. Zogu nuk simbolizon liderin me një tërësi sjelljesh ndikuese, dominues dhe të identifikueshëm. Zogu ishte mbreti pa mbretëri, lideri pa lidership, politikani me paqëndrueshmëri, autokrati europian me sens anti - Europian. EnverHoxha është bashkëthemelues dhe bashkëdrejtuesi Partisë Komuniste Shqiptare. Ai u rrit dhe edukua nën ndikimin majtist Perëndimor, fliste rrjedhshem, kishte kulture dhe më i lexuar në raport me liderët komunist të bllokut lindor. Ai simbolizon liderin politik me bazë historike të qëndrueshme dhe elementë që evoluojnë. Ai ngelet lider me profil ideologjik socialist nacional shqiptar. Ai përformonte me kulturë, demostronte popullaritet dhe sjellje populiste kishte aftësinë ti kombinonte dinakërinë, vigjilencën ballkanike, ideologun, parimorin. aplikuesin e metodologjisë dhe të zakone e post leniniste. Lidershipi i tij është një përzierje dhe mpleksje e teorisë së tipareve te trashëguara dhe të adoptimit situational.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Shumë e re u bëra një star. Nuk ishte merita ime kështu e vendosi fati. Kam pasur gjithmonë një yll që më ka mbrojtur. Ai ra në vensin tim të lindjes, në Tuniz, dhe më drejtoj tek një planet ku nuk bëhëj Pazar me talentin. Çfarë do të isha unë pa Lukino Viskontin, Frederiko Felinin, Serxhio Leonen, regjizorët e dashur Italianë? Çfarë do të isha pa partnerët e mi Alen Delon, Bart Lankaster, Marcelo Mastroiani, zhan Pol Belmondo? I kam të gjithë para syve me talentin, vuajtjet bujarinë dhe gëzimet e tyre. Me shkojnë në mendje skenat e mrekullueshme të Leopardit, dashuria e Manjanit, dora e ngrohtë e Xhon Ueinit, takimi tronditës me Marlon Brandonë, dhuratat e çuditshme të Stiven Makuinit, takimi me Brizhit Bardonë, sekreti i Rok Hadsonit, aventura e çmenur Peruane e Verner Hercogut Rita Heiuërd që në mënyrë aq prekëse më tha: Edhe unë kam qënë e bukur. Kam pasur shumë fat në jetë është e vërtetë. Ka ardhur koha të nderroj ata që u gjendën në rrugën time e t’i tjell të gjalle para jush. Tashmë shumë prej tyre janë bashkuar me yllin tim mbrojtës. Tashti ata janë bërë të gjithë yjet e mi
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
“Njerëzit dinë shumë pak për jetën brenda mureve të Shtëpisë së Bardhë. Pavarësisht nëse mendoni se njihni mirë historinë dhe politikën, ky libër do t’ju ndihmojë t’i kuptoni më mirë presidentët si qenie njerezore, diçka që mediat shpesh harrojnë ta bëjnë.”
Çmimi: 1300 Lekë
titleToAlt
Copëza malli, Kujtime, rrëfime është një udhëtim në periudha të ndryshme të jetës së autorit; udhëtim në fëmijërinë e tij në vitet 1920, kur ai kryente arsimin fillor në qytetin e tij të lindjes -Elbasan, ndërsa në familjet qytetare shqiptare po nxitej me force fryma e arsimimit; në vitet e rinisë (në vitet 30 e '40), ndërsa rrëfyesi është nxënës në Gjimnazin e Tiranes, e më tej student në Universitetin e Firences janë periudha të mbushura me ngjarje e ndodhi në të cilat ai përjeton zhvillimet sociale, ideologjike e politike të kohës, ndërsa vendi i tij ndien rreziqet dhe agresivitetin e aventurës fashiste e përfshihet në lëvizjen për çlirim ndërsa Italia po përshkonte kurbën ngjitëse e zbritëse të aventurës fash¬iste e po pësonte tronditje të thellë pas dështimit të asaj aventure që shkaktoi Luften e Dyte Boterore. Kujtimet për zgjaten edhe pas Luftës, ndërsa autori mbeti në Itali dhe bëri një karriere të shkëlqyer si inxhinier zbatues dhe kërkues shkencor pranë qëndrave kërkimore e laboratorëve të indrustrisë kimike. Gjithsesi përgjatë kujtimeve e rrëfimeve rrëfyesi mbetet kryesisht në hapësirat e rrëfimit të mbresave e gjurmëve që lidhen me përjetimet intime e vetjake të lidhura me familjen, miqtë e të afërmit. Heraherës rrëfyesi hedh mbi shpatulla mantelin e sociologut, historianit e njohësit të pasionuar të faunes e florës, njohje që i bejnë edhe më tërheqëse rrëfimet dhe kujtimet e tij.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Mitrushi ka dy fatkeqësi, - tregon me pasion Filipi. — Së pari, mamaja e tij ka bërë 13 fëmijë. Njëri do të dilte skarco. I takoi Mitros ky fat i bardhe. E dyta është më e hidhur, vazhdon Filipi. — Ai ishte kalama. Buzët me qumësht. Mamane e thirrën ne Komitetin e Partisë . "Urime, — i thanë . - Ke zbatuar porosinë e shokut Enver për të mbushur oborrin me kalamanër. Partia të shpërblen. Një medalje me vulën e Enverit ose një lopë me firmën e holandezit". Meqë vinte nga familje e mëngjër, zgjodhi medaljen. U kthye në shtëpi. Në një dorë mbante Mitron, në tjetrën medaljen. Duke vrarë mendjen se ¬cila pjesë e trupit e meritontc nderin, hapi krahët dhe... bum Mitrua ra ne dysheme! Nuk pati ndonjë dëm të madh! — tregon Filipi. - Iu hap pak koka. Kur ia qepën vendin me mjete rrethanore panë se dicka kishte mbetur jashtë... Që nga ajo ditë, Mitroja mbeti pak si eksiq dhe bën budallallëqe me thasë, sidomos kur shkruan. Nuk e ka veten ne dorë ! Prandaj, e mira është të mos i lexoni produktet e trurit të tij. Kur iu zë taksirati, mos i merrni gjërat seriozisht!
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Atë natë që pashë me sytë e mi babanë në fill të vdekjes, ndjeva,si kurrë më parë, dufin shpërthyes të nënës sime, dhe mora një vendim vetëmbrojtës për t'ia mbyllur derën. Duhet të ikja nga kjo familje. Përgjatë dy viteve në vazhdkn, thuajse nuk fola fare me te: jetonim si te huaj nen te njejten çati. Dhe me shume nga të gjitha, më kujtohet lehtësimi im i thellë e i madh kur pashë doktor Mançesterin tek hynte në shtëpinë tonë. Askush nuk më kishte dhënë më parë një dhuratë kaq të madhe. Qysh atëherë, vendosa të isha si ai. Do te bëhesha doktor dhe do të përçoja te të tjerët përdëllesën që më kish dhënë ai.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Leila u rrit në nje qytet të vogël idilik, afer Sarajevës. Ajo dëgjonte me qejf muzikë pop dhe lexonte romane dashurie. Endërronte që të vazhdonte studimet për shkencat ekonomike. Leila bënte një jetë fare normale, deri në momentin që në Bosnje shpërtheu lufta, me gjithë barbarinë e vet .Leila, ashtu si dhe qindra gra të tjera do të përjetonte horrorin e Iuftës. Përjetoi burgosjen në kampet të ndrvshme përqendrimi , dhunimin dhe përdhunimet sistematike.Vullneti i Leilas për të mbijetuar ishte i madh dhe ajo i mbijetoj torturave dhe dhunës. Ajo, me një kuzhinier të kuzhinës fushore serbe, shpëton nga rreziku i vdekjes. Leilasë, ashtu si mijëra grave dhe vajzave të tjera muslimane, iu desh të mësohej të jetonte me dhimbjet e horrorit të luftës. Tani, Leila, është e vendosur të denoncojë kriminelët e luftës .
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Si na erdhi ai, i ndaluari..." është një rrëfim ngulmues me befasira, ku lidhen si me një fjongo të errët dy kohë e dy breza me dëshmi poezinë dhe dhembjen. Shkas dhe protagonistë janë poeti rus Evgeni Jevtushenko bashkë me një student shqiptar me emrin Atjon, biri i autorit. Nëpërmjet kësaj trinie përmblidhen këtu një sprovë e thukët, shoqëruar me brilante nga krijimtaria e Jevtushenkos si dhe një përshkrim udhëtimi në vendin e tij me frymëzime nga andej, të përziera si rrallë herë në një liber. Ky takim dritë-hijesh që vazhdojnë dhe në të përtejmen, përbën një përsiatje per të kuptuar më mirë veten si një e vërtetë dramatikisht e bukur.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Në ketë vëllim të At Zef Pllumit përfshihen tregimi autobiografik "Saga e fëmijnisë" i botuem në vitin 2009 ; Fjalime të pabotueme ; pjesë nga Letërkëmbimi i tij pothuej të gjitha të pabotueme; si dhe vepra "Dhetë vjet liri". Veprën "Dhetë vjet liri" autori e kishte synue si një vë-Uim të plotë, që do të ishte vëllim i katërt i veprës madhore "Rrno vetëm për me tregue", por që do të duhej të botohej mbas vdekjes së tij. Tue pa se teksti që ashtë ruejtë delte i vogël si vëllim, u përf shi në ketë botim në formatin që lexuesi ka në dorë. Me kllapa katrore me tri pika në mes [...], të përdoruna në ndonji vend, janë shmangë elemente që nuk paraqesin interes për publikun. Falënderoj studiuesen Ana Luka për punën, që e kreu pa u lodhun, për redaktimin e ketij botimi; po ashtu Prof. dr. Aljula Jubanin për këshillat dhe sugjerimet e çmueshme që dha gjatë leximit të veprës "Dhetë vjet liri"; në mënyrë të posaçme falënderoj studiuesin e censhëm Prof. dr. Aurel Plasarin, bashkëpuntori i ngushtë i At Zef Pllumit, që na vuni në dispozicion për botim nji pjesë të letrave të At Zef Pllumit. At Vitor Demaj, OFM
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Historiografia shqiptare e shekullit të pamvarsisë, për arsye të ndryshme, nuk kje kurrë e drejtë, prandaj as e saktë. Simbas direktivave të pushtetarëve ajo shkroi se "populli shqiptar me shpatë në dorë e çau rrugën e historisë" ose, me fjalë të tjera, fitoi lirinë e pamvarësinë, me gjakun e luftarëve. Sa për pamvarësinë, që u dha në vitin 1912, populli shqiptar nuk kje nji pushkë e fortë. Megjithkëtë ndjenja kombëtare kish pothuej nji gjysë shekulli që po formohej dalë e ngadalë. At Leonard de Martino, Pashko Vasa dhe Naim e Sami Frashëri me veprat e tyne kjenë apostujt kryesorë të zgjimit kombëtar, ndërkohë që kuvendet e françeskanëve e teqet e bektashijve kjenë çerdhet kryesore të nacionalizmit. Mbas tyne erdhën Preng Doçi, Faik Konica, Gjergj Fishta, Luigj Gurakuqi e vllaznit Qiriazi, që vunë theksin se pa formue njerëzit e kulturës nuk mund kish as pamvarsi të saktë, e kështu me veprat e veprimet e veta u përpoqën me edukue rininë e popullin e pregatitën për dishirën e kulturës, me shpirtin e dashunisë dhe atë të sakrificës për Atdheun.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Ja tek jam sërish vetëm, përballë vetvetes. Në këtë ballafaqim nuk ka qëndrim që mund të merret, as iluzion që mund të kursehet. Bëj bilancin e të kaluarës. Është pozitiv, mizor. "Njeri pas njeriu, copë pas cope", Franca Luftarake është bërë më e sigurt, më e fortë, më koherente. Por, për të paguar këtë rezultat, sa humbje, sa hidhërime, sa kobe janë dashur! Fazën e re e nisim me mjete të konsiderueshme: 70 000 njerëz nën armë, oficerë të një cilësie të lartë, territore të gatshëm për luftë, një qëndresë e brendshme që shkon gjithnjë e në rritje, një qeveri që dëgjohet, një autoritet i pranuar, për të mos thënë i rinjohur, në botë. Nuk ka dyshim se rrjedha e ngjarjeve duhet të synojë drejt grumbullimit të forcave të tjera. E megjithatë, unë nuk ushqej kurrfarë iluzioni rreth pengesave që do të na dalin rrugës: fuqia e armikut, ligësia e shteteve aleate, mes francezëve, armiqësi e zyrtarëve dhe e të privilegjuarve, intriga të disave, plogështi e një numri të madh dhe për të përfunduar, rreziku i një subversioni të përgjithshëm. I gjori unë! A do të kem unë mendjemprehtësinë e mjaftueshme, vendosmërinë, aftësinë për të kontrolluar deri në fund sprovat që do të na paraqiten? Nga ana tjetër, edhe sikur unë të arrij të shpie drejt fitores një popull, më në fund të bashkuar, cila do të jetë, më pas, e ardhmja e tij? Ndërkohë, sa rrënoja do t'i jenë shtuar rrënojave të deritanishme, sa divizione do t'u jenë shtuar divizioneve të tij? Dhe kur rreziku të kalojë, dritat të shuhen, çfarë dallgë balte do të vërshojnë mbi Francë?
Çmimi: 1700 Lekë
titleToAlt
James Perkins, një emër i zakonshëm. Një prej mijëra studentëve, të cilëve u kam dhënë mësim deri më sot. Dhe një prej miliona ushtarëve amerikanë që kanë shërbyer, ose luftuar, përtej dy oqeaneve që i ndajnë Shtetet e Bashkuara nga pjesët e tjera të globit. Megjithatë, një njeri i jashtëzakonshëm. Një qenie njerëzore e mahnitshme.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
“...Lidia Avillova ka treguar një sinqeritet të jashtëzakonshëm. Ka sjellë me një ndershmëri skrupuloze, madje edhe atë që nuk është në favorin e saj... Njoh pak femra kaq të respektueshme! ...Kujtimet janë botuar vetëm dhjetë vjet pas vdekjes së saj."- Ivan Burin.
Çmimi: 500 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania