titleToAlt
Çmimi: 300 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Libri tregon historinë e Tomit, një arushi të rrembyer nga nëna e tij, të shkeputur nga jeta e lire në pyll, për t'u mbyllur në kafaz. Por edhe pse në roberi, Tomi nuk eshtë vetëm. Në ndihmë të tij vjen çafka Egretë dhe një djalosh, që trishtohet teksa sheh Tomin në kafaz. Libri ndjek aventurat dhe përpjekjet e Egretës dhe djalit të vogël për të shpëtuar arushin Tom dhe për ta rikthyer në shtëpinë e tij. Ata me në fund ia dalin. Tomi kthehet në pyll, i lirë si më parë. Por shumë shpejt Tomi kupton se shumë gjëra kanë ndryshuar, ai vetë ka ndryshuar dhe përshtatja me jetën e egër nuk është aq e lehtë sa mendonte. A do t'ia dalë Tomi? . Një histori emocionuese, që tregon se kafshet kanë nevojë per shtepinë e tyre, ashtu si edhe njerezit. Një udhëtim në një botë ku zemra rreh fort per Tomin dhe miqtë e tij të mirë.
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Megjithese më është dashur të udhetoj dhe edhe të qendroj për periudha të ndryshme kohe në pika të caktuara të sistemit tonë diellor, sa herë kam marrë rrugen e kthimit, sa herë kam parë Tokën mes detit kozmik ashtu të mbeshtjellë nga një vel i kalter, sa herë e kam parë të vijë duke u zmadhuar drejt meje dhe gradualisht duke më treguar më qartë e me qartë tiparet e saj të patjetersueshme, gjithmonë më ka pushtuar të tërin një ndjenjë krejt e veçantë ngazëllimi, një ndjenjë e ngrohtë si në udhetimin e parë. ... në fund të fundit, ç’është mosha?! ... Ka jetuar shumë ai që e ka jetën të mbushur me ngjarje, me përpjekje në të mire të dijes, të njerëzimit, të vetë jetes dhe ka jetuar pak ai që, pavaresisht nga numri ndoshta i madh i viteve të jetuara, s’ka lënë pas asgjë me vlerë për t'u kujtuar, ka pasur vite boshe,...
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Muzikë, sport, ikonë, mrekulli, buzëqeshje... të gjitha të bëra bashkë në Nokturn’18 nga autori Dhimitraq Dhjaku. Janë këta gurët kryësor vendosur në qëndër të mozaikut të tij të jetës. Gjatë rrëfimeve ato plotësohen me të tjera imazhe, ndjesi, ngjarje të ngulitura në kujtesë nga rrëfyesi por dhe të mëvonshme që kalojnë nga këtej dhe përtej oqeanit.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Ishte fillimi i viteve njëzet, kur arkeologu anglez i panjohur deri në atë çast, Jan Hiçens gjeti një ndërtim të vjetër në një zonë shumë të largët nga qyteti i shkretuar i Memfisit. Për habinë e tij dikur Egjiptianët e lashtë ndërtonin një tempull, larg çdo vendi, çdo qyteti të gjetur deri në atë çast. Jani kishte ardhur si ndihmës i arkeologut që kishte nisur ekspeditën dhe ishte rastësi fatlume për një njeri të dalluar veçanërisht si i shpërqëndruar, që të kalonte i pari dhe me nxitim në drejtim të tempullit. Diçka i thoshte të ecte diku ndryshe prej atyre që kishte ndier një përbuzje të ndërsjellë. E ndiente se të gjithë e shikonin si një llafazan të bezditshëm, një amator të cilit nuk i kishte takuar vërtet që të bëhej pjesë e këtij grupi kërkuesish. Ishte ditë e nxehtë korriku, por në ajrin e thatë të shkretëtirës trupi nuk i djersinte shumë. Jani u fut i vetëm në tempull me vrap dhe u mahnit nga gjendja e ndërtesës dhe nga shkrimet e shumta në mur. Ato e lanë pothuajse pa frymë amatorin fatlum ishin papiruset me shënimet autentike të ruajtura me kujdes për shekuj të tërë. Në mure përsëriteshim simbolet e planetëve, që nga dielli e deri te Saturni, dhe ato të katë elementeve të natyrës. “gjeta një thesar! , bërtiti she shtrëngoi grushtin i gëzuar. Dikur, tempulli kishte qënë përgjithësisht i bardhëdhe ndërkohe që shikonte i habitur muret, i ra përtokë një mollë e kuqe që mbante në xhepin e vogël të xhaketës. Në përpjekje për të kapur mollën, e cila ra pak shkallë më poshtë në anën e majtë të tempullit, gjeti hurjen e një dhome të nëndheshme. U fut në atë dhomë në atë dhomë ku ajri ishte shumë i rëndë dhe gjeti tre trupa.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Super fuqi nuk është ajo që disponon armë, as ajo që duartrokitet nga një pjesë e caktuar në arenën ndërkombëtare… Superfuqi është ajo që hap krahët dhe merr në mbrojtje më të voglin apo atë që është
Çmimi: 900 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 400 Lekë
titleToAlt
...vetëtimthi në mëndje i erdhi një thënie e filozofit të vjetër gjerman. Zuri e meditonte para tyre: “Ka patur të drejtë Niçja i madh, kur thoshte se perceptimi i gjykimit midis brezave njerëzor ishte biologjik. E pra, sa vlen për ne përpunuesit e këtyre shpirtrave të rinj ky “margaritar” që na ka lënë! Po të mos e përkapim botën e tyre edhe biologjikisht, domethënë nga pozitat e këndveshtrimit të adoleshentëve nuk do t’i kutpojmë aspak ne të rriturit. Do të na duket gabimisht, sikur fëmijët tanë të sotëm ëndërrojnë vetëm bregun tjetër pa libra, pa kërkesa, pa disiplinë, pa rregulla. Ja... ja para meje mu zbulua intelekti dhe pasioni i tyre i vërtetë”- arsyetonte ai i lumtur.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Miliona vjet evolucion asgjë s’ka ndryshuar! Shtohen besimet fetare, rregullat kushtetutat, tabutë, kurthet. Ndërsa dashuritë prej kohës së Evës, kthyer në përndjekje. Si fluturat poshtë gurëve, fshihen se mos vriten!
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
... Gëzimi bëri një tjetër pauzë dhe ngriti kokën sikur të donte t'iu bënte me dije atyre që qenë grumbulluar e mbanin vesh se teksti i kartolinës kishte mbaruar. Por e sytë e zmadhuar më shumë nga mosbesimi sesa nga habia e asaj që po iu dëgjonin veshët, dukej sikur thoshin: Kaq shpejt?! I brengosur që s'po dinte si ta shprehte, Gëzimi i rrëzoi sytë rishtazi mbi kartolinë dhe si bërbëliti e tha diçka nëpër dhëmbë, foli me zë të lartë: -...Tdu shum. I,yti Mark.”...
Çmimi: 900 Lekë
titleToAlt
Duke i lexuar këto rrëfenja, të bëhet sikur të ndjekin dy sy të dashur që të qortojnë, këshillojnë, por butë dhe me dashuri. Nëpër rreshta duket sikur fryn një fllad dashuror prej një mësuesi dhe gjyshi të mirë, që ai e zbulon pak nga pak. Në shënjë janë gabimet njerëzore, për të cilat, mençuria popullore, që në hershmërinë e saj, ka ngritur kode të vlerave shpirtërore, morale, shoqërore dhe estetike. Ai i drejtohet psikologjisë së tyre. Gjuha është e thjeshtë, e drejtpërdrejtë, e kuptueshme, diku e hidhur e diku sarkastike, pa një simbolikë të nderlikuar abstraguese, ndërlikime e ndërthurje të subjekteve. Rrëfimi është i ngrohtë, fjala e zgjedhur godet në zemrën e femijes. Marrëdhëniet ndërtohen në funksion të moralit të fjalës së urtë, që është dhe qëllimi i fundmë i ndërtimit të fabulës. Ai vjen nëpërmjet lojës dhe sintetizimit të veprimeve për të trokitur drejt vetëdijes së qënies, larg moralizimeve të thata..."
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Si meteorë do të shuhen trupat tanë një ditë. Dhe shpirti ynë do të fluturojë në qiell sa herë të vijë pranvera. Kur ne të kemi ikur nga eshtrat e pleqta, ( si mijëra yje të vegjël) fosfori që do të ndriçojë netët e harresës do të jetë dashuria jonë! Pastaj era e ngrohtë e prillit me zë të ëmbël do të rëcitojë ende vargje që shpirti im do të thurë për ty!
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 900 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania