titleToAlt
As te paret, as te fundit analizon mungesen e besnikerise nga te gjitha pikepamjet — personi qe tradhtoi, personi i tradhtuar dhe pala e trete — ne perpjekje per te kuptuar se si mund t'i bejme me te qendrueshme lidhjet moderne. Washington Post Tradhtia bashkeshortore ka ekzistuar qe kur eshte shpikur martesa dhe po ashtu edhe tabitja kundra saj. Ajo eshte perfshire ne legislation eshte debatuar, politizuar dhe demonizuar gjate gjithe historise. Dhe, pavaresisht nga denimi public mosbesnikeria ka nje lloj kembenguljejey qe martesa vecse zili mund ta kete. Eshte kaq domethenese, sa eshte i vetmi mekat te cilit i perkojne dy urdheresa ne Bibel, njera kur e ben dhe tjetra vetem kur mendon ta besh.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
-a pronunciation guide for Albanian sounds, -52 lessons with situation - based conversations, -clear, concise, and comprehensive grammatical explanations, -a wide variety of exercises with answers to selected exercises, -Albanian Grammar at a Glance, -a glossary of grammatical terms (English - Albanian), -more than 800 frequently used words (Albanian-English), -special idiomatic expressions (Albanian - English), -a contemporary Albanian-English dictionary, -audio CD for each lesson,
Çmimi: 3950 Lekë
titleToAlt
"Mish dhe qiell është një përmbledhje me poezi kushtuar kryesisht të rinjve. Përzgjedhja e bërë me kujdes është shumë kuptimplotë për t?i shoqëruar lexuesit, veçanërisht të rinjtë, në botën e poetit Pier Paolo Pasolini. Përmes tyre del në pah fuqia e tij shprehëse dhe përfytyruese. Boshti rreth të cilit enden të gjitha poezitë është dashuria, si një fjalë kyç drejt zemrës së rinisë, si dhe angazhimi qytetar, si shenjë e një vetëdijeje të pjekur shoqërore. Këto poezi mund të lexohen, të recitohen, të kopjohen, të dhurohen: për të gjithë të rinjtë që, falë një libri, arrijnë të shprehin ndjenjat e tyre më të thella dhe komplekse. Mish dhe qiell
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Romani "E veçanta e dhjetorit" rrefen nje vit nga jeta e Xhonsi Kanlajfit, nje djalosh i vetmuar, pa pervoje, pa miqesi apo ambicie, qe jeton ne po ate zone rurale te Irlandes ku ndodhin ngjarjet e romanit "Zemra vertitese", shkruar nga i njejti autor. Megjithese i botuar pas ketij te fondit, ngjarjet e paraqitura ne romanin "E veçanta e dhjetorit" jane me te hershme: ato zhvillohen para krizes financiare te vitit 2008, qe perfshiu jo vetem Irlanden, por gjithe Europen. Ne rrefim gjurmohen me zgjuarsi shkaqet fillestare te rritjes se pakontrolluar te çmimeve te pronave te patundshme, te vuajtjes se shume te pafajshmeve, si dhe shfaqet shkaterrimi i komuniteteve, qe dikur jetonin ne harmoni. Kjo histori, sa e embel, aq dhe e hidhur, na kujton se ne jete jemi te rrethuar nga shpirtra te thjeshte, te cilet shpesh jane me te thelle e me te mençur se çmund te mendojme. Finalist i çmimit Romani i Vitit ne Irlande! Finalist i $mimit Kerry Group Irish Novel of the Year!
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Na ishte një herë e një kohë tre ujq të vegjël,që donin të ndërtonin një shtëpi.Por Runi-Runi ,derri i keq dhe dinak,kishte bërë plane të tjera me mendjen e tij.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Nju-jork, 1954. Edhe pak ditë kanë mbetur para se qendra e Elis Ajlëndit, nëpër të cilën kanë kaluar të gjithë imigrantët nga Europa që nga viti 1892, të mbyllet përfundimisht. Xhoni Miçëll, nëpunësi i fundit që ka mbetur në qender, nis të mbajë një ditar. Ai ndien nevojën të çlirohet nga disa kujtime, të cilat vijnë me dallgë, si valët e detit që përplasen pas ishullit të famshëm. Dalëngadalë, na shfaqen personazhet kryesore të jetës së tij: dy gra, dy anije, dy pengje. Në njërën anë, Lizi, bashkëshortja e tij e dashur, dhe në anën tjetër, Nela, imigrantja nga Sardenja, me një të kaluar të çuditshme. Fantazma të tjera shfaqen në këtë kohë rrëfimesh e kujtimesh: një anarkist italian, një shkrimtar hungerez, një shok fëmijërie në Bruklin, e shumë të tjerë. Të mërguarit kanë ardhur plot shpresë për një jetë më të mirë. Do të pranohen apo jo në Amerikë: fati I tyre varet nga përgjigjet që japin në një pyetësor dhe nga vendimet e një nëpunësi. Në fakt, Miçëlli, funksionari i zellshëm, mban në dorë çelësin e jetës së tyre. Kjo është historia e tij: një histori që vjen nga e kaluara t'i kafshojë dorën me dhëmbët e mprehur nga pendesa, humbja dhe vetmia.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Viljevo është një roman për kujtesën, traumën dhe ndërkomunikimin: një triptik me tri zëra, që lidh fort historiografinë, romanin modern dhe prozën e përpunuar me kujdes, në të cilën janë shtuar tekste jashtëletrare e teknike. Pjesa hyrëse e fton lexuesin të ndjekë arratinë e dy motrave në një të shkuar të çuditshme, në fshatin slloven me emrin Viljevo. Kohën dhe hapësirën e saktë nuk di ta thotë kurrkush, ashtu sikurse vite më vonë asnjeri nuk do të dijë të shpjegojë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë. Në pjesën e dytë, të titulluar "Në pasmesnatë", tregohet vijimësia e fatit të personazheve të pjesës së parë, shkruar në trajtën e një transkripti të copëzuar bisedash, plot me korrigjime, ku mes germave të ftohta ngrihen dyshimet e mëdha të boshtit të veprës. Ngjarjet e pjesës së tretë, që vendosen në Osijekun e vitit 1943, ndjekin zhurmat e një radiostacioni ilegal antifashist. Pengesat e mistershme teknike aq sa shpjegojnë tërësinë e veprës, aq edhe hapin rrugë të reja për interpretim. LUKA BEKAVAC, lindur në Osijek, Kroaci, në vitin 1976, është shkrimtar, përkthyes dhe teoricien letersie. Ai jep mësim në Fakultetin e Shkencave Sociale në Zagreb dhe shkruan vazhdimisht artikuj për filozofinë, letërsinë e krahasuar dhe muzikën në gazeta e revista kulturore me emër. Romanet e tij, Drenje (2011) dhe Viljevo (2013), janë kandiduar për një sërë çmimesh kombëtare. Në vitin 2015, romani Viljevo u nderua me Çmimin Europian të Letërsisë për Kroacinë.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Elsa nuk ka më ftohtë, nuk ka më uri, nuk ka më frikë, sepse pas një aksidenti ka rënë në një komë të gjatë, nga e cila duket se nuk ka për t'u kthyer. Tiboja ka humbur besimin dhe rrugën e tij. Ai endet në korridoret e spitalit ku është shtruar i vëllai, pas një aksidenti që tragjikisht u ka kushtuar jetën dy vajzave te reja. Hyn gabimisht në dhomën e Elsës. Qetesia dhe aroma e saj e rrethojnë dhe ai, i dëshpëruar për një kontakt të mirëfilltë njerëzor, nis të flasë, të rrëfehet, pa pritur që dikush t'i përgjigjet. Ai nuk e di që Elsa po e dëgjon. Ajo e mban vesh, pasi prej disa kohësh ka filluar të dëgjojë, megjithëse mjekët, familja dhe miqtë e saj janë dorëzuar dhe po mendojnë të shkëputin fijet dhe tubat që e mbajnë në jetë. Kështu, krejt natyrshëm, nis të krijohet një lidhje e heshtur, por më e vërtetë se shumë të tjera, të mbushura me hipokrizi. A do ta shpëtojë kjo ndjenjë e re Elsën? Po Tibonë?
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Në romanin "Dita e mbetur", mazhordomi Stivens rrëfen jetën e tij, sikur të shkruante një ditar. Ngjarjet zhvillohen nga mesi i viteve '30, deri në të tashmen, diku rreth vireve '70. Stivensi, një njeri i përmbajtur, që krenohet me sjelljen e tij prej xhentëlmeni të mirëfilltë, të vetmen përparësi ka t'i shërbejë sa më me dinjitet punëdhënë'sit të tij. Nëpërmjet ngjarjeve që tregon, por sidomos, nëpë'rmjet asaj çka nuk pë'rmendet, dalin në pah, pak e nga pak, dilemat e jetës së tij, zgjedhjet e bëra dhe pë'rligjjet me të cilat rreket të bindë lexuesin se ajo qe rrëfen ishte rruga e vetme e mundshme. Mbi te gjitha, në roman dalin në pah ndjenjat e papranuara dhe të papërjetuara pë'r zonjën Kenton, guvernanten, e cila, ndryshe nga Stivensi, është e ndërgjegjshme për pasojat dramatike që do te ketë vetëmohimi i tij mbi jetën e të dyve. "Dita e mbetur" fitoi çmimin Man Booker Prize në 1989. Mbetet një prej veprave letrare më të njohura dhe të respektuara në Angli. Ndë'r të tjera, ky roman. është pë'rfshirë në listen e përpiluar nga gazeta The Guardian^ "Libra pa të cilët nuk mund të" jetohet", si dhe është përshkruar nga revista The Economist s\ vepra më e famshme e autorit fitues të çmimit "Nobel", Ishiguro. Romani i tretë i Kazuo Ishiguros, "Dita e mbetur", është një roman ëndrre: një komedi argëtuese mbi mirë'sjelljen formale që shndërrohet pothuajse si me magji në një përsiatje të thellë dhe prekëse mbi personalitetin, klasat dhe kulturën. New York Times Gjendemi përballë imazhit vërtet të plotë të një burri që orvatet dëshpë'rimisht t'i mbajë përbrenda emocionet e veta. "Dita e mbetur" bën gjënë më të mrekullueshme që mund të bëjë një vepër letrare: të ndiesh që ke ndër duar jetën e dikujt. Dhe kur i afrohesh fundit, të duket vërtet se po humb një mik; në këtë rast, një mik që kapardiset në mënyrë qeshai'ake, tepër serioz dlie konformist, por një mik sidoqoftë. Do të doje ta përqafoje, vetëm se atij nuk do t'i pëlqente aspak. Guardian KAZUO ISHIGURO është fituesi i çmimit "Nobel" në letërsi, në vitin 2017. Vëpra e tij është përkthyer në mbi 40 gjuJh.ë. Titujt "Mos më ler të shkoj" dhe "Dita e mbetur" kanë shitur më shumë se 1 milion kopje në mbarë botën, si dhe janë ekranizuar me sukses. Vepra të tjera të rë'ndësishme janë The Buried Giant, A Pale View of the Hills dbe An Artist of the Floating World.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Teksa qytetet e Besias dhe të Karanit po shkatërrohen në një luftë vdekjeprurëse mes qytetarëve të tyre, Fiderbët dhe Verrotët, Geri Hopi, i cili ka humbur të atin, jeton me dhimbjen e sëmundjes se nënes, e destinuar të vdesë për shkak të mungesës së barnave mjekësore. I vetmi që mund ta shpëtojë është shamani plak Bandeo Gropius, që jeton në ishullin e magjepsur të Hunias, molla e sherrit mes dy popujve. Fshehurazi, Geri niset drejt ishullk dhe këshcu, pë'r të, zë fill një udliëtim gjatë të cilit do të zbulojë vende, ndjenja dhe të vë'rteta të panjohura. Takimi me Alinën, një vajzë të re nga fisi i Fiderbëve, do ta ndihmojë të ndryshojë këndvështrimin e tij per botën. Dy fëmijët, të destinuar për t'u njohur për shkak të urrejtjes, shpejt do të gjenden si shokë udhëtimi dhe, në fund, do të bëhen miq për kokë. Rrëfimi është i mbushur me skena të papritura dhe personazhe fantastike, me një natyrë të harlisur dhe magjike. Një histori e madhe rrkjeje, lavd për paqen dhe vleren e diversketit. Dy fëmijë. Dy popuj armiq. Një ishull i harlisur dhe magjik. Një aventurë plot pasion, një himn per paqen dhe për respektimin e natyrës. Dy fjalë per autoren Nëvitin2002,gazetarjaekronikëssëzezë Roberta Rizzo, mepseudonimin Moony Witcher, botoi aventurën e pare te" Nines, "Vogëlushja e Hënës së Gjashcë"- një vogëlushe që falë aftësive të saj alkimike, lufton kunder së Keqes. Libri korri një sukses të bujshëm, ndaj u pasua edhe me gjashtë aventura të tjera, duke u përpirë nga fëmijet e gjithë botes. Saga e Nine's vijon të shitet në rreth 30 vende në mbarë globin. Past shkroi dhe serine e Geno-s, Moony Witcher rikthehet mes lexuesve me një histori njëherazi fantastike e tejet aktuale.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Një ditë supermiushore... prej kampioni! "Unë jam një miush intelektual, por si të gjithë brejtëstt kam një pasion të madh: futbollin! Edhe unë jam tifoz... por një tifoz miushfisnik,: për mua sporti është kurajë, ndiershmëri dhe miqësi!"
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Hajduti Misterioz i Djathit "Ç'kërkon, vallë, ky miush i çuditshë që u paraqit në zyrën time për të më thënë se nuk quhem "StiLton"? Dhe përse duhet të nisem për në Britaninë e Madhe, ku prodhohet një djathë i famshëm që quhet pikërisht "Stilton"? Dhe ç'lidhje kam unë me një brejtës misterioz që ka vjedhur tërë rrotullat e djathit... "Stilton"?"
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Ky roman nuk është si romanet e tjerë, ai merr formën e ditarit të një njeriu të vetëm, përshkon gjithë jetën e tij, nga mosha 12-vjeçare deri në moshën 87-vjeçare, por nuk rrëfen detajet biografike më themelore. Ai përqëndrohet te trupi i rrëfimtarit: trupi i tij fizik, dhe jo personaliteti që e mbush atë, është heroi dhe subjekti i këtij libri. Siç e thotë dhe ai vetë, ky rrëfim ka të bëjë me proçesin, e gjatë sa vetë jeta, të pajtimit të rrëfyesit me trupin e tij, me këtë të huaj të brendshëm, që është njëkohësisht vetvetja dhe një mister i përhershëm. Ne që ndihemi ndonjëherë kaq të vetmuar në trupin tonë, zbulojmë pak nga pak që ky kopsht sekret është në të vërtetë një truall i përbashkët. Gjithçka që fshehim është shkruar këtu, e zezë në të bardhë, dhe ajo që shpesh na frikesonte, tashmë kthehet në hare.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Kjo është një përrallë nga e kaluara, me djem gjaknxehtë e vajza lozonjare me valle ndjellëse e shtjella kumtesh, që nxijnë lulet e lotojnë gjak. Këtu nuk ka prijës të shquar e fjalëmëdhenj, por ka vetëm njerëz shpirtmirë: qeflinj, sedërlinj e besëplotë, që ngulmojnë për paqe. Historia e tyre plekset me mite e legjenda, të cilat janë jo vetëm pjesë e një përditshmërie të shtruar e të thjeshtë, por pjesë e thelbit të këtij populli të vogël e të harruar. Këta njerëz me rrënjë të thella, të ndërthurura në gëzime e hidhërime të moçme, jetojnë të zhytur në një fatalizëm që është njëherazi shpëtimtari dhe përndjekësi i tyre më i ashpër. Romani nuk ka stërhollime, gjykime e as leksione, por vetëm kujtime dhe mall. Kjo është një rrëfenjë epike për atë që ka ndodhur vërtet një shekull më parë në tokat shqiptare. E, megjithatë, kjo mund të ishte historia e shumë të tjerëve, e çdo kombi të nëpërkëmbur, të tradhtuar e të braktisur. Ngjarjet që rrëfehen këtu kanë ndodhur dje, por mund të ndodhin edhe sot.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Maratona më e çmendur në botë! "Shoku im Miushald Roku, një ndër atletet më të famshëm të Miusherisë, më nxori ujët e zi me superprogramin e tij të stërvitjes... pastaj së bashku morëm pjesë në një vrapim supermiushor, ku ndodhi gjithçka, vërtet gjithçka..."
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Libri i Lojërave të Pushimeve "Për datëlindjen e teto Lipës kemi organizuar një ekskursion në fshat me tërë familjen Stilton. Sa shumë do të zbavitemi! Doni ta dini me çfarë luajtëm? Në këtë libër do të gjeni shumë ide për t'u zbavitur për pushime dhe në shtëpi, vetëm dhe në shoqeri. Një përmbledhje Lojërash vërtet supermiushore... për fjalën e Stiltonit, Jeronim Stiltonit!
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
“Mendimi kritik i një qytetari ’’ është një përmbledhje me publicistikën e zgjedhur të autorit, ku me anë të mendimit kritik, ai analizon dhe vlerëson informacionet, duke na dhënë një mënyrë për të mësuar zgjidhjen e problemeve të jetës. Falë përvojës së tij si pedagog, i specializuar në shkencat e komunikimit, nëpërmjet mendimit kritik, ai bazohet në përpjekjen për të marrë vendime të paanshme, ku vlerat themelore janë: qartësia, rregulli, saktësia dhe provat. Duke u bazuar në rezultatet e fundit të psikologjisë konjitive, edhe Bakalli, si shumë edukatorë modernë, mendon se është më e dobishme, sidomos për studentët, të praktikojmë një mënyrë të menduari kritikë sesa të mësojmë përmendësh një sasi të madhe informacionesh. Fryma me të cilën trajtohen këto tema përbën thelbin e mendimit kritik të Bakallit: "Një mënyrë të menduari që ka si qëllim arritjen e një gjykimi nëpërmjet proceseve mendore të analizës, vlerësimit, arsyetimit, marrjes së vendimeve dhe zgjidhjes së problemeve, pa i shkëputur këto procese nga shpjegimet e duhura mbi të cilat bazohet gjykimi
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Një triller psikologjik magjepsës, një nga librat më të shitur të vitit dhe i përkthyer në mbi 40 gjuhë të botës, "Vajza e dikurshme" ndërthur fatin, në dukje të mbarë, të një gruaje me fundin e mistershëm të një tjetre, në një kaleidoskop hipokrizie, mashtrimi dhe vdekjeje. "Jeni të lutur të bëni një listë të çdo gjëje që është thelbësore për ju." Kjo kërkesë e çuditshme dhe e bezdisshme do të jetë nisja e një rrugëtimi me pasoja shkatërrimtare.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Historia e vajzës së humbur është vëllimi i fundit i sagës napolitane, që e ngriti autoren në shkallën e një prej shkrimtareve më të mira në botë. Dy heroinat, Lina dhe Elena, janë pole të kundërta të së njëjtës forcë. Ato takohen dhe përplasen, ndikojnë mbi njëra tjetrën, zilepsen dhe admirojnë shoqa shoqen. Elena, shkrimtare e njohur, nënë e dy vajzave, kthehet në Napoli për ti rënë pas një dashurie rinore, që shfaqet përsëri në jetën e saj. Lina nuk është larguar kurrë nga lagjja e fëmijërisë, ku ka arritur të ngrejë një karrierë të mahnitshmë si sipërmarrëse, duke ushtruar në mënyrë karizmatike dhe magnetike, rolin e lideres së fshehtë. Ky vëllim i katërt i tetralogjisë që nisi me “Mikesha gjeniale” përmbyll një vepër letrare jashtëzakonisht frymëzuese, të pranuar ndërkombëtarisht si një prej më të mirave të kohës sonë.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
A mund të matet lumturia? Rreth kësaj pyetjeje është ndërrtuar romani “Indeksi mesatar i lumturise “ i shkrimtarit portugez David Machado. Protagonisti i romanit është Danieli, tridhjetë e shtatë vjeç në kërkim të indetitetit të vet dhe të lumturisë, pas traumave të njepasnjëshme të humbjes së punës, familjes dhe shtëpisë, në një Lisbonë të fshikulluar dhimbshëm nga kriza ekonomike. Nëse Danieli arrin ta lërë pas të shkuarën, të shkëputet prej saj, ai do të mund të kthehet përsëri në indetitet, duke shpetuar kështu jo vetëm veten, por edhe të gjithë ata që janë të rëndësishëm për të.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Në vitin 1828 Gausi, një matematik, fizikan dhe astronom, ftohet nga Aleksanër fon Humblot eksplorues gjeograf dhe shkencëtar, të shkojë në Berlin për një kongres shkencëtaresh. Gausi nuk ka aspak dëshirë të marrë pjesë, nuk i pëlqen të udhëtojë, njerëzit nuk para i interesojnë është tip i vetmuar, tejet kritik dhe gërnjar, por Humboldi është më kokëfortë dhe arrin ta bindë. Takimi midis dy prej menjeve më të ndritura të Gjermanisë iluministe i jep autorit shkas për te rrëfyer jetën e tyre të jashtëzakonshme, që nga fëmijëria e deri në takimin e vitit 1828, duke përfshirë dhe përshkrimin lehtësisht të kuptueshëm të teorive që kanë themeluar gjeografinë dhe matematikën moderne. Autori e shoqëron lexuesin në udhëtimet e Humboldit mbi lundra të pabindura, në majat e maleve më të larta e në thellësitë e kratereve e shpellave më të fshehta. Lexuesi përhumbet në magjinë gjeniale të zbulimeve të Gausit, duke qeshur me manitë e tij, duke u apasionuar pas ideve dhe mënyrës se si e sheh botën, jetën dhe të ardhmen. Ky është portreti entuziast e i përkushtuar i kolosëve të shkences dhe kulturës të cilët zbresin nga piedestali dhe kthehen në personazhet zbavitëse të një komedie, tejet të saktë nga pikëpamja historike.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Grei është një djalë i ngrysur, durimpak dhe i tërhequr. Dilani është një vajzë kureshtare, gjithmonë në levizjë, gjithmonë në kërkim të një risie, krejt e kunderta e tij. Për herë të parë, Greit i bie në sy Dilani teksa ajo është shtrirë barkas në oborrin e universitetit, me xhinse të vjetra e këpucë të dala mode, me një aparat fotografik në dorë, duke u përqëndruar te diçjka që askush tjeter nuk arrin ta shohë. I ka zënë rrugën Greit, ndaj ai është i detyruar t'i flase. Si pa e kuptuar, ajo ka hyre në jetën e tij, duke vendosur në menyrë pothuajse autoritare ta kalojne pasditen bashke. Dilani nuk është si vajzat e tjera që ka njohur Grei. Ajo është shpirterisht dhe mendërisht e hapur, tëresisht vetvetja, e pandikuar nga mendimet e të tjereve. Fillimisht, pyetjet e saj të çuditshme dhe energjia e pashtershme e bezdisin Grein, por shume shpejt ai do ta ndiejë veten më të hapur dhe kureshtar ndaj kësaj vajze "të çmendur". E rrëfyer nga pikëpamjet e dy personazheve, historia e Dilanit dhe Greit do të shpaloset gradualisht, së bashku me sekretet më të thella të këtyre dy adoleshenteve.
Çmimi: 800 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania