titleToAlt
«Nëse dëshiron të njohësh vetveten, fillo të eksplorosh botën përreth teje.» Duke iu referuar përvojës së tij të pasur jetësore, Paulo Coelho na kthen pas në vite për të përjetuar sërish ëndrrën e një brezi që kërkonte paqe dhe guxonte të sfidonte rendin shoqëror të kohës. Karla është një vajzë holandeze që ëndërron të shkojë në Nepal dhe pret të takojë shokun e duhur për të ndërmarrë udhëtimin. Pauloja është një brazilian i ri që dëshiron të bëhet shkrimtar: ka flokë të gjatë dhe udhëton nëpër botë për të kërkuar lirinë dhe kuptimin më të theilë të ekzistencës. Rrugët e tyre puqen në Amsterdam dhe, së bashku, vendosin të nisen për në Azi, përgjatë një itinerari të njohur hipi. Gjatë udhëtimit nga Europa për në Katmandu me Autobusin Magjik, Karla dhe Pauloja përjetojnë një histori të jashtëzakonshme dashurie, krahas aventurave, historive të bashkudhëtarëve dhe takimeve të rastësishme. Bashkë me shokët e udhëtimit, përjetojnë situata revolucionare dhe pasurohen me vlera të reja jetësore, që do t'i ndryshojnë përgjithmonë. "E kishte të qartë se ngjarjet duheshin përballuar pa frikë, s/ ndodhi të pashmangshme të jetës: nuk i kemi në dorë gjërat që na ndodhin, por mund ta zgjedhim vetë si të reogojmë" "Njerëzit dëgjojnë vetëm ato që duan. Prandaj, mos u mundo kurrë të bindësh dike: thjesht ndiq fatin tend, pa kurrfarë frike. Kur të rastis të ndiesh tehun e mprehtë të frikës, ktheje shikimin brenda zemrës sate: atje do ta gjesh guximin që kërkon." "Vrasësi më i pështirë është ai që vret harenë e jetës."
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Vëllimi i dytë Veshje Popullore Shqiptare paraqet veshjet e rretheve :Përmet,Kolonjë,Korçë bërë nga Abaz Dojaka,Skraparë,Gramsh,Pogradec,bërë nga Yllka Selimi dhe Librazhdi nga Mark Tirta.
Çmimi: 5000 Lekë
titleToAlt
NE, tokësorë me staturë shkencëtari, Lindur në imagjinatë, Por vendosur në Qendra reale Kërkimore të Hapësirës, Përmes ngjarjesh tipike, Ju dëshmojmë arritjen marramendëse të këtij shekulli, Zbulimin e mijëra planeteve të reja në Gjithesi, Ku mund të ndodhen ALIENËT.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Një roman që endet midis të shkuarës dhe të tashmes,midis hakmarrjes dhe detyrës,midis dashurisë dhe urrejtjes.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Romani “Veronika vendos të vdesë” është best-seller në shumicën e vendeve të botës. Veronika, një vajzë e re e bukur sllovene, duket sikur ka arritur gjithçka ka dashur në jetë. Megjiatë, nuk është e lumtur. Më 21 nëntor 1997, vendos të vrasë veten. Pëerçapja për vetvrasje e çon në spitalin psikiatrik të viletës ku njeh të çmendur të vërtet si edhe një popullsi tepër normale, që ngjan të jetë strehuar pas muereve të larta të cmëndinës nga frika e së panjohurës, dëshira për të qqënë e sigurt ose nga lodhja e jetës rutinë. Atje, Veronika kupton se në se në çdo çast të egzistencës sonë, mund të zgjedhim mes jetës dhe vdekjes, për t’u ndier plotësisht në jetë, ajo duhet të njohë një pjesë të çmendurisë që mbart me
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
E degjon! Me zë të lartë po na thërret që të shkojmë edhe ne atje, të bashkohemi me të, dhe nata veshëngrehur që çdo gjë përgjon, mundohet të na thotë, të na përshpërisë me mundim, prej dallgëve që e pengojnë, atë thirrjen e saj të fshehtë, të paqartë, të pashjeguar...
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Ndonjëherë nuk merr rëndësi për letërsinë vetëm dita e lindjes apo e vdekjes së një shkrimtari, por edhe dita e lindjes së veprës së tij. Botimi i këtil libri është, pa dyshim, rast për t’u festuar: ditëlindja në shqip e poetit Paul Clean, për herë të parë, përmes vëllimit poetik “ Lulëkuqja dhe kujtimi”, që e bëri atë të njohur në të gjithë hapësirën gjermanishtfolëse e më pas kudo në botë. Autori më domethënës i lirikës simboliste dhe surrealiste gjermane na shpërfaq, që në poezitë e tij para, të të parit vëllim poetik ‘’Lulëkuqja dhe kujtimi”, kualitetin e lartë të vargjeve; këtu çdo poezi është një vepër arti më vete, dhe jo aq e thjeshtë për tu kuptuar nga çdo kush versi poetik endet midis jetë dhe vdekjes, midis kujtimit dhe harresës, midis luleve që çelin dhe zjarrit zhuritës, polaritet ky që kuptohet qysh në titullin e vëllimit.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Harlan Coben, autori më i lexuar dhe i klasifikuar i pari në listën e librave më të shitur sipas NeW york Timësi-t, vjen me një thriller kushtuar një dashurie të parealizuar dhe një krimi që shoqërojnë jetën e personazhit kryesor të romanit. Kejt Donovon detektivja e Departamentit të Policisë së qytetit të Nju –Jorkut, duke lundruar në një faqe interneti për njohje të reja, ndjeu se ju përmbys bota. I fejuari i saj i dikurshëm të cilin nuk e kishte parë prej tetëmbëdhjet vjetësh, burri që i kishte copëtuar zemrën, po e vështronte ngultas nga ekrani i kompjuterit. Por, kur Kejt nis të hyjë në komunikim online me burrin që fshihej pas atij profili, një komplot i paperceptueshëm del në dritë. Ndërkohë që fillon të hetojë, ndjenjat e saj për çdo njeri që kishte dashur u vunë në ndryshim madje edhe ato për babanë e saj, vrasja mizore e të cilit mbeti për Kejtin një enigmë e pazbuluar. Duke guxuar dhe thelluar hetimin, ajo vë në rrëzik jo vetëm jetën e saj, por edhe të njerëzve që e rrethojnë...
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Një roman klasik karakteresh, një roman psikologjik me skenë shoqërore të ngurtë dhe erotizëm të fortë.
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Tatiana është vetëm tetëmbëdhjetë vjeçe shtatzane dhe e ve, kur arratiset nga Leningardi i shkatërruar nga lufta për të kërkuar një jetë të re në Amerikë. Por fantazmat e së kaluarës nuk e lënë të qetë. Ajo është e bindur se burri i saj, majori i Ushtrisë së Kuqe Aleksanër Belov, është ende gjallë ende gjallë dhe ka dëshpërimisht nevojë për të... Ndërkohë, përtej aqeanit dhe kontinentit , në Bashkimin Sovjetik, Aleksandri i cili sapo i ka shpëtuar ekzekutimit, është vënë në krye të një batalioni ushtarësh të konsideruar si të pavlerë nga komanda e lartë sovjetike. Jo të gjithë i mbijetojnë kësaj sfide, por Aleksandri është i vendosur ti udhëheqë përmes rënojave të Europës në një përpjekje të dëshpëruar pëe të shpëtuar nga makineria vdekjeprurëse e Stalinit, dhe për të gjetur sërisht Tatianën...
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
Duke i lexuar këto rrëfenja, të bëhet sikur të ndjekin dy sy të dashur që të qortojnë, këshillojnë, por butë dhe me dashuri. Nëpër rreshta duket sikur fryn një fllad dashuror prej një mësuesi dhe gjyshi të mirë, që ai e zbulon pak nga pak. Në shënjë janë gabimet njerëzore, për të cilat, mençuria popullore, që në hershmërinë e saj, ka ngritur kode të vlerave shpirtërore, morale, shoqërore dhe estetike. Ai i drejtohet psikologjisë së tyre. Gjuha është e thjeshtë, e drejtpërdrejtë, e kuptueshme, diku e hidhur e diku sarkastike, pa një simbolikë të nderlikuar abstraguese, ndërlikime e ndërthurje të subjekteve. Rrëfimi është i ngrohtë, fjala e zgjedhur godet në zemrën e femijes. Marrëdhëniet ndërtohen në funksion të moralit të fjalës së urtë, që është dhe qëllimi i fundmë i ndërtimit të fabulës. Ai vjen nëpërmjet lojës dhe sintetizimit të veprimeve për të trokitur drejt vetëdijes së qënies, larg moralizimeve të thata..."
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
...gjithë jetën e vështirë që kishte kaluar, njerëzit kishin qënë makthi i tij. Ishte deri në kockë i zhgënjyer. Nga shtëpia nuk kishin mundur ta nxirrnin as në kohën e diktaturës. Tashmë s'ishte veçse një i moshuar. I kishte kaluar të tetëdhjetat. Nuk kishte kohë të priste drejtësinë e vonuar. Kishte jetuar në tri bote të ndryshme, shumë të ndryshme, tri botë që mund të pendnin çdo gjeni, që nuk ngjasonin askund me njëra-tjetrën. Në trupin dhe në shpirtin e tij ishin zhvilluar eksperimentet më të çuditshme, sepse në vendin e tij eksperimentet sociale ishin krejtësisht të lejueshme. Jeta në botën ku ai kishte jetuar për dekada me radhë, përbënte truallin ku ushtroheshin "shkencëtarët e praktikës shoqërore", të cilet i trajtonin si kavje në Laboratorin e Madh, pa u merakosur asnjë grimë për vuajtjet e tyre. Edhe atëherë kur ishte dukur sikur eksperimenti kishte përfunduar, duke pritur komunizmin që nuk do të vinte kurrë, mbi shpinën e tyre kishin hedhur "terapinë e shokut,, si një eksperiment tjetër në vazhdën e eksperimenteve të pafundme...
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
A ndosh të jetë shumë vonë për të dashuruar? Një grup jo i zakonshëm njerëzish, e gjejnë veten rastësisht të mbledhur të gjithë së bashku në një shtëpi skoceze, në dhjetor. Secili prej tyre mbart me vete një brengë të së shkuarës, që duket sikur do të prishë muajin festiv. Por ngrohtësia e miqve dhe zjarret e ndezura i zbusin edhe zemrat më të ftohta dhe, ndërsa kambanat bien për meshën e mesnatës, krishtlindjet bëhen edhe më magjike.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Poezitë e Ilir Hysenaj i lexoj kurdoherë më interes sepse më japin ndjesinë e mirësisë, shqetësimit për të mirën, si vlera e parë qytetare. Janë një dialog poetik me veten dhe me tjetrin. Natyra, qëniet e gjalla, njerëzit, i gjithë universi janë aty si një skenë e madhe ku ne luajmë dramën tonë të jetës së përditshme. Një poezi e ndërtuar me mjete realiste, me detaje të prekshme që përbëjnë gjuhën tone komunikuese me botën, përtej dhe brenda fjalëve. Ka një konkretësi njeriu në poezitë e tij, duket sikur e prek shpirtin njerëzor me duar, pa e dëmtuar, pa e plagosur por gjithsesi duke e kuruar në ndjesitë e poetit që shqetësohet për veten dhe tjetrin, në një hapesirë dhe kohë ku ke dëshire të lëvizësh.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Historia rrëqethëse e Fredit dhe e Verës, historia e brezit të viteve ’70 vjen para lexuesit po aq e gjallë dhe jetësore, sa dhe kur u paraqit për herë të parë por tanimë nën optikën e reflektimit mbi një periudhë të kaluar. Është historia e një brezi dikur të ri që kaloi në tunele të shumta historike: që nga trysnia më e egër e regjimit, që nga momentet kyçe të ndryshimeve politike e deri te periudha e gjatë e tranzicionit që ky brezz mbajti mbi supe. Të gjithë këta të rinj të dikurshëm duke lexuar “Drerin...” siç e quajnë shumë lexues mund të kthehen në retrospektivë dhe të gjenë grimca të jetës së tyre në vitet 70 paragjykimet, ndekjen e Sigurimit, vuajtjet, po edhe rrezet e bukurisë shpirtërorë që i ruajtën të mos deformoheshin nga presioni ideologjik. Dashuria ëmbelsia e jetës dhimbja gabimi pendimi miqësia kërkimi i indetitetit humbja rikthimi shpresa vdekja, gjithçka që na mundon na shtyn të mendohemi gjatë e gjejmë në këtë libër
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Dy motra, Tatiana dhe Dasha, ndajnë një krevat në të njëjtën dhomë me vëllain dhe prindërit e tyre. Jeta e tyre është e varfër dhe e vështirë. Rutina e familjes Metanov thyhet më 22 qershor 1941, kur Hitleri sulmon Rusinë. Për familjen Metanov, për Leningrandin dhe për Tatianën, jeta do të ndryshojë një herë e përgjithmonë. Atë ditë Tatiana takon një oficer të ri të quajtur Aleksandër. Në prag të dimrit rus, familja e saj vuan, ndërsa ushtria e Hitlerit avancon për në Lëningard. Mes bombardimeve të përditshme dhe me qytetin nën rethim, Aleksandri dhe Tatiana tërhiqen drejt njëri-tjetrit nga një dashuri e pamundur. Një dashuri e cila mban me vete një sekret që mund të vërë në rrezik jetën e kujtdo që e dëgjon. Të përballur nga njëra anë me Hitlerin e pandalshëm dhe nga ana tjetër me sistemin Sovjetik i cili duket i vendosur të shkatërrojë shpirtin njerëzor, Tatiana dhe Aleksandri shkojnë kundër rrymës së vetë historisë në pikën kritike të shekullit që krijoj bombën moderne
Çmimi: 1500 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania