titleToAlt
MURGU QË SHITI FERRARIN E VET është tregim mbi Xhulian Mentlin, avokatin superior, të cilin mënyra e jetës së vështirë e çoi deri tek infarkti fatal në gjykatën e mbushur plot me njerëz. Shkatërrimi fizik e çoi tek kriza e shpirtit, e nxiti të mendonte për jetën e tij dhe të kërkonte përgjigjen e pyetjeve më të rëndësishme të jetës. Me shpresë se do të gjente lumturinë dhe ushqimin shpirtëror, niset në një udhëtim të jashtëzakonshëm. Duke u njohur me një kulturë të lashtë, zbulon mënyrën e fiiqishme se si të çlirojë potencialet e trurit, trupit dhe të shpirtit. Gjithashtu mëson të jetojë me më shumë pasion, kuptim dhe rehati. Një përzierje e shkëlqyeshme e urtësisë së përjetshme, shpirtërore lindore dhe e parimeve të rrepta të suksesit në Perëndim. Ky rrëfim na tregon hap pas hapi rrugën e një jete me më shumë guxim, begati dhe gëzim.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
"Kështu më ra në duar Sinagoga e ikonathyesve, në një dimër të ftohtë me lagështirë, dhe ende e kujtoj kënaqësinë e pamat që më dhanë ato faqe, edhe ngushëllimin, ditësh kur gjithçka ndillte vetëm trishtim. Libri i Wilcock-ut më ktheu harenë, siç dinë të bëjnë vetëm kryeveprat e letërsisë që janë, njëherësh, edhe kryevepra humori të zi, si aforizmat e Lichtenberg-ut ose Tristram Shandy i Sterne-it... Sot, mbas shtatëmbëdhjetë vjetësh, del botimi i dytë. Në daçi të qeshni, në daçi ta përmirësoni shëndetin, blijeni, vidheni, merreni hua, po ama lexojeni."
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Ngjarjet e rrëfyera në vëllimin ‘’Tregime të rinisë’’ nuk janë të vërteta, por edhe mund të ndodhin. Ndonëse të shkëputura dhe të lexueshme jashtë radhe, ato kanë, nje lidhje mes tyre: personazhin Majk (Majkëll, Mikel), i cili shfaqet here si protagonist, here si antagonist e here si kalimtar i rastit. Tregimet flasin për përplasje këndvështrimesh mes të rinjve dhe më të rriturve, mes të pasurve dhe më të varfërve, mes ëndërrimtarëve dhe atyre me këmbë në tokë. Zhvillohen në një periudhë ende të pasunduar plotësisht nga teknologjia, kohë kur ekzistonte bashkëbisedimi dhe kontakti mes njerëzve. Gjuha dhe stili i përdorur në këtë libër është i thjesht dhe i zakonshëm, si jeta e shumicës prej lexuesve. Nuk ka nevojë për fjalë të mëdha, për të përshkruar ngjarje të thjeshta.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Nëse po kërkoni një libër që ju emocionon, ju mban frymën pezull dhe ndonjëherë ju drithëron, ky libër është për ju. (Gjatë Javës së Librit për fëmijë, një shkrimtar i famshëm fton një mësues me klasën e tij për të bërë një ekskursion të vëcantë me Autobusin e Drithërimave. Ky Autobus është një shpikje e zotit Onoval, shkrimtarit. Automjeti është i vjetëer, por ecën ende për bukuri. Shumë shkolla fillore janëe ftuar të bëjnë ekskursione me të. Gjatë udhëtimit, shkrimtari lexon tregime nga libri i tij më i ri. Ai ka përpara vetes edhe disa objekte: një skelet, një kavanoz... Autobusi bën përpara nëpër natë, i drejtuar nga një shofer që e ka të mbuluar fytyrën me një maskë. Në fillim tregimet duken të pabesueshme, si rrëfimi për skeletin që lëviz e jeton si njeri i gjallë, apo tregimi për dymbëdhjetë gishtërinjtë e njeriut, por shumë ngjarje dhe rastësi të vogla që ndodhin në autobus, u shkaktojne dyshime fëmijëve dhe mësuesit. Ndërsa udhëtimi vazhdon, duket se dikush në autobus fsheh një sekret të keq. Apo janë më shumë ata që fshehin diçka?
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Ne gjashte tregimet e vellimit ‘’Burri me valixhe te vjeter’’, autori Bardhyl Agasi na sjelle me mjeshtri jeten shqiptare. Subjekte te thjeshte, te drejtperdrejta, narrative e zhdervjellet, bote me dritehije te forta, shpirtra njerezore qe luftojne, perpiqen te mbijetojne, personazhe te krijuar ne realitet dhe jo ne labortor, dashuri dhe zhgenjime, gjak dhe lot, shprese dhe endrra. E djeshmja dhe e sotmja vijne ne kete vellim nepermjet rrefimeve kryesisht ne veten e pare. Autori e shfaq veten e tij dhe shpesh nderhyn me nje gjuhe te shkathet ne subkoshiencen e autoreve dhe jo rralle merr pjese ne dhembjen dhe fatet e personazheve. Tregimi i gjate "Guri i shenjte", qe hap edhe librin, ka nje dinamike kinematike, personazhe te skalitur me mjeshteri. Te mbeten ne mendje personazhe te tille si Mitro, Kryepeshkopi, kapiteni apo njerez te thjeshte qe besojne ne mrekullite e Gurit te Shenjte. Padashur te zbulojme subjektin e tregimit, duhet te theksoj se konfliktin ‘’Agasi’’ e shuan" nepermjet DASHURISE
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
John preferon te hedhe nje veshtrim tek te vetmuarit dhe te braktisurit. Ekziston nje cilesi e perjetshme dhe sensuale ne prozen e John-it dhe nje hije ngjethese ankthi qe ngerthen keto jete te skicuara. "Gara e qenve" merr jete me nje levizje, botet e mistershme te erresires ne striptizat dhe klubet e xhazit dalin ne pah permes prozes se bute qe i ben imazhet kaq te gjalla saqe lene mbresa dhe vazhdojne te jehojne ne erresiren qe vijon. "WALES ARTS REVIEW"
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Prej kohesh Ismail Kadare ka shprehur mendimin se ne letersi shpesh qellon qe, pas nje teksti jo fort te gjate, te fshihet embrioni i nje romani. Tre tekstet e mbledhura ne kete liber, jane te paret qe jane cilesuar prej Kadarese si "mikroromane". "Kaloresi me skifter" pershkruan rrugetimin e nje krimi nga nje epoke te tjetra, nga fashizmi ne komunizem, ne boten reale dhe ne ate te vetedijes, gjersa me ne fund kryhet. Teksti i dyte, "Historia e Lidhjes se Shkrimtareve Shqiptare perballe pasqyres se nje gruaje", sjell per here te pare misterin ende te pandriçuar te nje prej institucioneve me te zymte te botes komuniste. Romani i trete eshte ai i nje poeti te madh shqiptar qe, pothuajse i harruar e i varrosur se gjalli gjate diktatures, arriti te sfidoje epoken, duke perjetuar ne prag te vdekjes te vetmen gje qe s'mund t'ia ndalonin: nje histori dashurie...
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Faslli Haliti eshte nje ylber i jashtezakonshem me nje ngjyre te zeze qe ylberet e zakonshem nuk e kane. Tere poetet e medhenj te shekujve e kane pasur nje ngjyre te zeze ne jeten e tyre qe nga Vijoni dhe deri te Lermonto-vi, bile harrova Arkilokun buka e te cilit rrinte ne maje te shtizes. Une nuk i permenda me kot keta emra, pasi te tere ata qe e njohin poezine e dine miku im i dashur, Faslli Haliti, hyn ne radhet e ketyre te medhenjve. Une' vete si patriot i pranoj gjenite e kombit tim, gje qe e ben çdo popull. Frederik Rreshpja
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Nje tufe njebrireshash jane larguar nga Lugina e Ylberit ne kerkim ten je aventure kukafshehtas. Amund tu gjesh te shtate njebrirshat shumengjyresh ne çdo pamje ?Nje vend i rremujshem kampingu,nje concert muzikor i hatashem,nje muze madheshtor dhe nje safari pervelues…jane 17 vende ,nga me argetueset rreth e qark botes,per t’u eksploruar bashke me ta.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 930 Lekë
titleToAlt
Çarli dhe Ashensori i madh prej xhami është një libër me tregime të shkrurtra i shoqëruar me ilustrime për fëmijë . FIUUU! Ashensori i Madh pre] Xhami, po vozit hijshëm lart në qiell, treqind metra mbi Fabrikën e Çokollatave! VILI VONKA, ÇARLI BUKET dhe familja e tij mund ta shohin gjthë botën poshtë tyre mirëpo ata nuk e dinë që nuk janë vetëm atje lart! Në hotelin hapsinor "SH.B.A", mrekullia e arritjeve të epokës kozmike, i ciii sapo është lëshuar në orbitë, kanë hyrë VERMICJET PËRBINDËSHE,qeniet më lebetitëse të krejt universit. NGJESHNI KAPELET! MBANI STOMAQET ME DORË! Po ulemi poshtë! Me shpejtësi!
Çmimi: 1450 Lekë
titleToAlt
"Njerezit vdesin të premten" - janë një tufë tregimesh ku dramatikja dhe komikja, ndërthurur në një estetikë të absurdes, duan të ushqejnë njëra-tjetrën. Kontrolli i vdekjeve nga ana e njeriut është pika e fundit ku gjenia krijuese e tij kujton se kap apogjeun e vet. Njeriu i merr fronin Perëndisë. Rob i këtij iluzioni, ai çon në skajet më të largeta narcizmin e vet. Bota që ai percepton nuk eshtë veçse vetja e vet e projektuar atje. Vetja e njeriut venitet, pë t'u shfaqur përpara shqisave të tij si peizash, natyrë, aroma, tinguj shpesh të madhërishem. Njeriu nuk del dot jashtë vetes. Adhuron veten e tij duke u habitur perpara simetrive, rregullsive, ligjësive, të cilat në fakt nuk janë veçse produkte të logjikës së tij. Nuk e mendon dot kaosin. Prandaj kaosi shpërthen gjithandej si forcë e errët e pavlerësuar. Midis riprodhimit të tij si VETË , dhe njohjes së vetes së tij si natyrë, si mjedis rrethues shoqëror, pra si TJETËR, njeriu lëkundet midis narcizmit dhe një strabizmi që ia dyzon të gjitha pamjet që ai vështron. Nuk sheh qartë. Lind drama e madhe që e zbret njeriun nga iluzioni narcist i vetëhyjnizimit, duke e flakur në një jetë ku mplekset dëshira për të jetuar madhërishëm me përjetime mbushur me dhimbje, zhgënjime, gënjeshtra, mjerim. Njeriu-Perëndi është njëherësh dhe një njeri i Vockël. Të kapur brenda kësaj dare lëvizin edhe personazhet e këtyre tregimeve, duke prodhuar ngjarje të papritura, të pambaruara, si copëza fotografish që pasi janë grisur nga një dorë inatçore, shpërndahen gjithandej në asfalt, përzierë nga një vrundull ere që vjen nga kurrkundi.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Në këtë libër me rëfime të shkurtra e skica humoristike, Banushi ka fiksuar gjatë jetës së tij civile dhe ushtarake ngjarje dhe ndodhi edhe të karakterit humoristik. Ai ka mbledhur nga leximet dhe rrëfimet e njerëzve humorin dhe fabulat e jetës; dhe pasi i ka futur në laboratorin e tij krijues ka ditur që me fjalë të thjeshta t’ju japë me shije “bukën” e ngjizur të përditshme me nota buzëqeshjesh. Banushi ka punuar për një kohë të gjatë si ushtarak, dhe kjo periudhë i ka shërbyer për tu njohur me shumë përvoja dhe eksperienca jetësore. Dhe proverbi i tij i pa thënë me buzë është që jeta nuk duhet marrë dhe aq seriozisht, sepse ajo është tepër e shkurtër.
Çmimi: 300 Lekë
titleToAlt
Por e harrova mbretërinë time , e harrova kur rrashë në gjumë diktator dhe u zgjova skllav . Por tani jam duke u kthyer . Jam duke kërkuar mbretërinë time mbrapsht . E nëse më vrasin rrugës , e çë? Revoltën time s’mund ta lë të heshtur . Dua gjak , Dua që djersa ime t’ua mbulojë fytyrën armiqve të mi , padronëve të shpirtit tim të fjetur .Edhe nëse më mbysin, dua që të paktën të jem padron i vdekjes sime. Fryma e fundit në qoftë , dua që ajo të jetë e imja !
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Aventurat e Nikolasit të vogël rrëfehen në një seri të jashtëzakonshme të letersisë për fëmijë me 14 libra të ilustruar. Tregimet janë shkruar me gjuhë fëminore, ashtu siç Nikolasi e sheh dhe e përjeton botën që e rethon. Humori vjen nga keqkuptimi i Nikolasit ndaj sjelljes së të rriturve. Në te njejtën kohë edhe të rriturit i keqkuptojnë sjelljet e tij dhe të shokëve. Fëmijët gjejnë vetveten te Nikolasi, ndërsa prindërit gjejnë tek ai si fëmijët e tyre, ashtu edhe kujtimet e veta të femijërise. Nikolasi rrëfen jetën e tij me shokët, ndaj lexuesi zbulon karaktere të ndryshme. Libri ka situatë komike të jashtëzakonshme. Personazhet e këtij libri i gjeni edhe në klasën tuaj.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Aventurat e Nikolasit të vogël rrëfehen në një seri të jashtëzakonshme të letersisë për fëmijë me 14 libra të ilustruar. Tregimet janë shkruar me gjuhë fëminore, ashtu siç Nikolasi e sheh dhe e përjeton botën që e rethon. Humori vjen nga keqkuptimi i Nikolasit ndaj sjelljes së të rriturve. Në te njejtën kohë edhe të rriturit i keqkuptojnë sjelljet e tij dhe të shokëve. Fëmijët gjejnë vetveten te Nikolasi, ndërsa prindërit gjejnë tek ai si fëmijët e tyre, ashtu edhe kujtimet e veta të femijërise. Nikolasi rrëfen jetën e tij me shokët, ndaj lexuesi zbulon karaktere të ndryshme. Libri ka situatë komike të jashtëzakonshme. Personazhet e këtij libri i gjeni edhe në klasën tuaj.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
BOTIME: 1996: "Lumi i ëndrrave të mia ", poezi. 2004: "Shënime të një europiani pranë Budës dhe Hiroshimë", shënime udhëtimi. 2005: "Re të ftohta", poezi (në 2008 botuar rumanisht nga Shtëpia Botuese "Privirea ", përkthyer nga albananologu i njohur Marius Dobrescu). 2005: "Vepra e Çajupit dhe takimet e saj me rrvmat letrare", studim. 2006: "Gjyshi në komizë", novelë për femijë. Duke lexuar tregimet që janë përmbledhur në "Net mëkatarësh", të shkrimtarit Ermir Nika mua më magjeps jo vetëm çdo zhvillim tragjik apo tragjikomik midis personazheve të ndryshme, por edhe shija e bukur që e krijon drejtpërdrejt stili letrar i autorit në gjuhën shqipe. Si një lexues i huaj, më interesojnë përjetimet dhe pikëpamjet e ndrvshme në tranzicionin (jo vetëm) politik nga periudha e diktaturës deri në kohët e sotme. Më prekin në zemër me gjallëri, pa stereotip! ICHIRO IURA - albanolog, japoni Ermir Nika është tashmë një zë i konsoliduar në prozë, veçanërisht në gjininë e tregimit, të cilin pak shkrimtarë bashkëkohorë shqiptarë marrin guximin ta lëvrojnë. Por, si dhe në tregimet e tij të mëparshme, ku u dallua menjëherë origjinaliteti dhe mjeshtëria e natyrshme e tregimtarit, tek Net mëkatarësh Ermir Nika shpalos të gjithë aftesinë e tij për ta zotëruar tregimin teknikisht, si një formë shprehjeje letrare për të përçuar idetë e tij: mbi fatin njerëzor, mbi vetë ekzistencën, mbi marrëdhëniet e ndërlikuara njerëzore, mbi vetë pafundësinë e luhatjeve shpirtërore, që, në vetvete janë universale. Dhe këtë e arrin përmes një gjuhe të pasur e moderne shqipe, larg manierizmave stilistikore dhe nëpërmjet një leksiku që ndjek zhvillimet më të përpunuara e më të plota të gjuhës. DIANA ÇULI - shkrimtare, Shqipëri
Çmimi: 490 Lekë
titleToAlt
Frika, pasiguria, fshehtësia, besnikëria për ta ruajtur dhe mbrojtur njëra-tjetrën mbi të gjitha nga Syri dhe Opinioni i të tjerëve qenë disa nga elementët që përcaktuan, në fakt, miqësitë e sinqerta e të thella, të cilat filluan që femijë e vazhdojnë edhe sot e kësaj dite.
Çmimi: 500 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania