titleToAlt
Shumica e fëmijëve e kanë një vëlla apo një motër. Matilda ka një gjyshe, që jeton me të dhe nënën e saj. Gjyshja është paksa e çuditshme, me flokë ngjyrë portokalli, rroba që i farfurinë, di të bëjë vertikalen dhe është kampione në videolojëra. Nganjëherë në vend e pa vend, është e vërtetë, por Matilda e do dhe e ka aleate në familje. Dhe kur nëna e saj vendos ta çojë gjyshen në një shtëpi për të moshuar, Matilda nuk dorëzohet: ajo largohet nga shtëpia për të çliruar gjyshen e dashur, në një aventurë plot humor e të papritura! Por nuk do të jetë aq e lehtë sa e mendonte...
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Kush është fantazma misterioze që përpiqet të hyjë në Vilën e rrënuar pikërisht në prag të festës së Vitit të Ri Antik ? Së bashku me Rrodhen, zagarin besnik, Mortina kërkon ta ndihmojë, që të marrë vesh nga vjen shoku i ri, kaq i zbehtë! Ajo do të zhytet në një hetim argëtues, që do t'ju bëjë t'ju rrahë zemra fort. MORTINA , një seri librash me sukses ndërkombëtar, botuar në njëzet e tre gjuhë. Kthimi i vajzës Zombi më qesharake në botë, për kënaqësinë e të gjithë fëmijëve!
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Mortina dhe shoku i saj më i mirë, nje zagar albin i quajtur Rrodhe, jetojnë me teton Yllshuar dhe e kalojnë kohën duke luajtur me fantazmat e Vilës së Rrënuar. Një ditë prej ditësh ndodh diçka e papritur disa fëmijë të fshatit, shokë të Mortinës, mbërrijnë në Vilë, sepse kanë marrë një ftesë misterioze. Ndërkohë, tetoja Yllshuar zhduket pa lënë gjurmë. Mos lidhet kjo me kjo me Dilbertin, kushëririn e tmerrshëm, që sapo ka ardhur për vizitë? Pas librit Mortina,që pati një sukses ndërkombëtar dhe u përkthye menjëherë në 23 gjuhë, aventura e re e vajzës Zombi do t'ju bëjë të shkriheni gazit.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Falë magjisë së unazës që mori dhuratë nga një zanë, Lavinja, dikur shitësja e vogël e shkrepseve, u bë e pasur. Tani jeton në Grand Hotel, udhëton me makinë dhe ndjek Institutin Prestigj & Sukses. Por ajo ka mbetur Lavinja e dikurshme, që mallëngjehet para lypësve që kërkojnë lëmoshë. Ka premtuar se nuk do të përdorë më magjinë e unazës, por kur kukulla e Teos, kukulla që kur shtyp një buton sekret, shndërrohet në foshnje prej mishi dhe gjaku, zhduket, vajza e vogël e shkrepëseve, do ta thyejë premtimin. Shume gjëra do të ndryshojnë; nga shkolla e deri te ' fati i lypësve të vegjël’ Pas "Dëgjoje zemrën time’’ që pushtoi zemrat e lexuesve të vegjël, vjen në shqip libri "Një shkollë për Lavinjën", një rrëfim që emocionon lexuesit e të gjitha moshave! Një liber i këndshëm, që të bën të mendosh për mirësinë e shpirtit të Lavinjës dhe rëndësinë e miqësisë dhe dashurisë! Nga Bianca Pitzorno, shkrimtarja më e madhe italiane që e krahasojnë me Roald Dahlin!
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
XHUMII ZI Është dimër në Baliko, fshati është i mbuluar me borë dhe Krishtlindja po afrohet. Banorët përballen me acarin që ka mbërthyer luginën dhe Olga i ngroh ata me tregimet e veta. Ka gati një histori të re, që del nga zbrazëtia që ka lënë pylli i rrafshuar me drunj të prerë. Kjo zbrazëti i sjell ndër mend Xhumin, i cili i kujtohet edhe Valdit, qenit të saj besnik. Xhumi i zi ecën duke u zvarritur, i avashtë dhe i qullët, si një kërmill. Kur humbasim dike apo diçka të dashur, Xhumi bëhet i gjallë. Për Xhumin ka shumë tregime, të cilat të bëjnë të rrudhësh hundën e ballin, dhe të gjitha historitë e rrëfyera nga Olga, janë një dhuratë që ajo ua jep atyre që kanë nevojë. Sepse tregimet e saj të ngushëllojnë, të lehtësojnë, të ruajnë dhe sidomos, të bëjnë të qeshësh e të largojnë trishtimin. Pas librit Olga prej letre. Udhëtimi i jashtëzakonshëm, kthehet sërish jeta e fshatit të Balikos me një histori që përmban shumë të tjera brenda, si në lojën e kutive kineze, si në një farmaci të një tjetër kohe plot me sirtarë të hapur per të nxjerrë jashtë ilaçin e duhur për secilin prej nesh.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
I dashur ditar, Asgjë nuk po ecën mirë ne klasën e 6-të B! Një nxënëse e klasës bëri një gabim dhe era e grindjes po fryn tashmë mes nesh. Oh, jo! Shpresoj që të triumfojë miqësia! E deri sa të ndërrohen këto mendime, kemi: move dub në shkollë! Një party supriz për ditën e fundit të shkollës para se të marik pushimet... ngjarje të pabesueshme, si metamorfoza e Boes në bebe peshkaqen dhe një takim kokë më kokë me një merimangë migal!
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Herri dhe Dagu kanë marrë përsipër një mision... Ata kanë mësuar se në bibliotekën e shkollës do të bëhet një festë sekrete. Gjyshja e Herrit ka përgatitur një tortë specioale për atë festë? Po për cilin është festa?! Herri dhe Dagu duan që ta zbulojnë, por kur mësojnë se macja e Herrit Gugër, është fshehur në makinën e gjyshes, u duhet që ta kapin atë. Ata ndjekin macen kudo, nëpër shkollë, madje edhe në vendet ku nxënësit nuk lejohet të hyjnë. Ata jo vetëm që nuk e kapin dot macen para sa të zbulohen, por macja i futë në telashe më shumë se asnjëher tjetër? Po si dhe pse?! Mësojeni duke lexuar këtë libër...
Çmimi: 300 Lekë
titleToAlt
25 pjata të larmishme të përgatitura vetëm me 4 hapa të thjeshtë, që do t’ju bëjnë të dashuroheni me përbërësit, dhe të jeni të shëndetshëm falë dobive të tyre.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Ky libër është një histori e vërtetë e një jemeniteje të vogël, që u përpoq të sfidonte arkaizmin e traditave të vendit të saj duke kërkuar divorcin. Dhe e mori! E para në këtë vend në jug të Gadishullit Arabik ku më shumë se gjysma e vajzave martohen para se të mbushin tetëmbëdhjetë vjeçe. Kuraja e saj u vlerësua shumë nga shtypi ndërkombëtar dhe historia e saj emocionoi gjithë botën. Ajo e ,tregon sot këtë histori, pas kalimit nga statusi i një viktime anonime në atë te'një heroine, për të inkurajuar të gjitha vajzat e vogla të moshës së saj që të mos bien në të njëjtin kurth si ajo.
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
“Libri u mbyll befas dhe sërish tryeza u drodh e tëra, aq sa Salia mezi arriti të mbahej pas një gozhde që dilte nga muri.. Vogëlushja e Hënës së Gjashtë ia nguli sytë kopertinës së pranuar të librit magjik: - Ç'po ndodh kështu? Çfarë djallëzie ka në mendje Karkoni? E di që do të më vrasë, por më shumë më bren frika mos ia nxjerr inatin ndonjërit prej miqve të mi. Një lumë mendimesh iu dynd në mendje: nuk e dinte nëse Konti po organizonte një kurth për numrin 8 apo ishte thjesht gënjeshtra e radhës e Livios. Befas, ndjeu një pickim në pëllëmbën e dorës së djathtë: nishani në formë ylli po kullonte gjak. Piklat ranë si shi mbi dysheme duke e njollosur me të kuqe kapakun e kapanxhës. - Gjak! Ylli im është i zi dhe i përgjakur! Do të ndodhë vërtet diçka e tmerrshme”
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Hyni në një botë aventurash mbretërore me këtë përmbledhje të mrekullueshme rrëfenjash 5-minutëshe me princesha. Njihuni me kafshën e re ngazëlluese të princeshë Pipës, ngrini velat me Rubin, princeshën pirate , që bën si komandante , shijoni një festë çaji në një pallat në pemë dhe shumë të tjera. I përkryer për princeshat e vogla,por dihet që do ta pëlqejnë edhe mbretërit dhe mbretëreshat!
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Kthehu ,rrotullohu dhe xixëllo permes kësaj përmbledhjeje fantastike me rrëfenja 5-minutëshe me balerina. Shihni se si Skrafi, qeni kërcimtar, kthehet në yllin e shfaqjes, zbuloni se si ia del të arrije ne kohë në provim e kudogjendura Hanë, kërkoni kepucët fatndjellëse të baletit dhe shumë te tjera. Balerinat e vogla do të kënaqen e do të ngazëllehen me rrëfenjat e mrekullueshme.
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Bëhuni gati ! Me këtë përmbledhje rrëfenjash 5-minutëshe me dinozaurë, orari gjumit do do te jetë shpërthyes. Na është një tiranozaur , i quajtur Tiron, që ka probleme me dhëmbët, por është dhe dinozaurja Boni që meson si të luajë me shoqet ;po ashtu,do të njihni edhe një dinozaur superhero që ua zbukuron jetën të gjithëve dhe shumë të tjerë. Ushqejeni imagjinatën e të vegjëlve tuaj që adhurojnë dinozaurët, me këtë gosti përrallash fantastike!
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Pinguini i vogël ishte mërzitur duke tundur këmbët dhe duke luajtur vetëm , derisa një ditë pulëbardha i tha se duhej të nisej të gjente Aventurën. Po ku duhej të kërkonte fillimisht pinguini i vogël dhe a e ëndërronte vërtet Aventurën? Bashkohu me pinguinin e vogël në një udhëtim që ndodh veç një here në jetë , teksa ai viziton vende të mrekullueshme dhe njeh shumë personazhe të rinj .
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Motra e Lulëkuqes ,Gonxhetrëndafilja,merrte dhurata shumë të bukura. Kur Gonxhetrëndafilja mori një shkop të ri magjik , Lulëkuqja u përpoq ta përdorte. Por nuk u desh shumë kohë që të kuptonte se disa gjëra është mire që t’i kenë në dorë të zotët. Udhëto me Lulëkuqen dhe zbulo se ndihma është magjia më e çmuar.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
Ndiq aventurat hap pas hapi në këtë thesar rrëfenjash mahnitëse. Njihu me personazhet e lezetshme, që nga sypatrëmburi ,Pirat Peti e deri tek i fuqishmi Megaçun dhe shumë e shumë të tjerë. Nuk ka pikë dyshimi që këtë përmbledhje plot aventura dhe ilustrime të mrekullueshme do ta pëlqejnë të gjithë.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Këto katër rrëfenja magjepsëse me personazhe vërtet të veçanta do të të përpijnë. Këtu do të takosh një zanë shkatarraqe që nuk sheh mire nga sytë, një vajzë të vogël me një mik të ngushtë dhe shumë të tjera secila me nqa një aventurë fantastike, që do të duash t’i shijosh pa fund.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
E dashur Zonjusha e Gjithëditur. Mendoj se armiku im po përhap thashetheme për mua. Më ndihmo ! O Perëndi!!! Armikut tënd mos i fillon emri me “Me” dhe i mbaron me “Kenzi”? Ndoshta ti, mund të më japësh ndonjë këshillë! Shoqja jote , Zonjusha e Gjithëditur
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
“I vetëm në shëtitje doli një mir thellë në pyllin e errësuar. Një dhelpër që e pikasi tha se miu qenka zbukuruar,” Futu thellë në pyllin e errët dke zbulo çfarë ndodhi papritur, me miun mendje-shpe jtë që kiskte përkallë bufin, gjarprin dhe Nopranin e uritur ...
Çmimi: 400 Lekë
titleToAlt
Shtriga na kishte një mackë dhe një kapele shumë të lartë. Flokë të gjatë të kuq si flaka, në gërshet të hedhur prapa. Ah, kur mjaullinte macja, shtriga zgërdhihej serbes. Ulur bashkë në bisht të fshesës çanin erën mes për mes. "Julia Donaldson dhe Axel Scheffler vijnë serish me një tjetër perlë... Ne e duam shumë këtë libër" INDEPENDENT
Çmimi: 400 Lekë
titleToAlt
Liza nis të ndjek lepurin e bardhë që vrapon përpara saj, dhe bie brenda në një zgavër. Eshtë hyrja e një bote të jashtëzakonshme, ku ligjet e fizikës janë zëvendësuar me ato të fantazisë, gjithcka e përshkruar me ilustrimet e mahnitshme që japin gjithë magjinë e botës së cudirave.
Çmimi: 1000 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania