Blije këtë produkt
1000 Lekë

Tutori ( Botuar nga: Mapo Edition në 2018 )

Autori:  Mimoza Ahmeti

Mimoza Ahmeti nga Kruja është një nga "fëmijët terribël" të viteve nëntëdhjetë, që ia ka dalë të zmadhojë horizontet dhe eksplorojë mundësitë e ofruara nga shqisimet e saj. Duke e tërhequr zvarrë kombin e vet, në mënyrën e saj idiosinkratike, në rrugën plot gropa drejt Europës, ajo ia ka mundur në vite të provokojë shoqërinë e varfër dhe të lodhur shqiptare, në më shumë reflektim të nevojshëm, gjë e cila, me kohë, mund të çojë tek vlera të reja dhe më të sinqerta humane. Pas dy volumeve me vargje të saj, në fond të viteve tetëdhjetë, ishte përmbledhja me 53 poema, De-lirium, Tiranë, 1994, që rroku vëmendjen e publikut. Shprehja e saj e çiltër, me vështrimin e gjerë të një dëshire feminine dhe indulgjenca në kënaqësitë sensuale, si dhe fluiditeti kristalin i gjuhës së saj, e kanë bërë atë një autore moderne klasike. Dallimi tradicional mashkull femër i vargjeve duket se shpërbëhet nga forca pasionante e penës së saj." Robert Elsie

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Mapo Edition (2018)
  • Botuar në: 2018
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-10: 978-9928-213-22-8
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 182
  • Përmasat e librit: 140 x 207 x 7 mm

Njihu me Autorin

Mimoza Ahmeti -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania