Blije këtë produkt
1250 Lekë

Vila me tri porta ( Botuar nga: Mapo Editions në 2018 )

Autori:  Vera Bekteshi

Gënjeshtra me e paturpshme u përdor si armë politike, po aq sa shpifja dhe shkatërrimi i lidhjeve familjare e miqësore, të cilat hapën plagë tepër të vështira për t'u mbyllur. Vera Bekteshi di ta përshkruajë të gjithë këtë dhe të krijojë letërsi. Por, kryesorja, këndvështrimi i saj femëror depërton në degradimin e një pushteti mashkullor e maskilist: portreti i diktatorit është vërtet i jashtëzakonshëm, ashtu si edhe ushtrimi mizor i terrorit që ne shohira në këto faqe. Por, në ndryshim nga shumë autorë të tjerë po kaq tragjikë, sytë e saj kanë mbetur të hapur deri në fund. Për kë'të arsye Vila me dy porta është një libër i rëndësishëm. (Corriere del Mezzogiorno) Vila me dy porta, përtej dëshmisë që përfaqëson, duhet lexuar edhe për aftësinë e madhe për ta shndërruar kujtesën në një letërsi, e cila të na prekë regjistra të ndryshëm emocionalë, ku nuk përjashtohet dhe ironia e poezia. Pra, një libër i bukur, që tregon se si mund të përshkruajmë ferrin e megjithatë të mos e humbasim parajsën brenda nesh, duke përçuar vlerat e shpresës dhe të dashurisë së njerëzve tanë të afërm. (Diego Zandel) Romani autobiografik Vila me dy porta e shfaq Vera Bekteshin si një shkrimtare me dorë të sigurt dhe veprën e saj si një nga botimet më të rëndësishme të viteve të fundit mbi periudhën e diktaturës. Shkrimtarja ka aftësinë të përshkruajë me lehtësi dhe humor edhe situatat më të ndërlikuara, të rikrijojë me shumë fmesë kontraste e personazhe të mjedisit të saj të ngushtë ose edhe të protagonistëve të diktaturës. (Ardian Klosi

Çmimi: 1250 Lekë
Blije këtë produkt
1250 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Mapo Editions (2018)
  • Botuar në: 2018
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-213-20-4
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 538
  • Përmasat e librit: 140 x 207 x 30 mm

Njihu me Autorin

Vera Bekteshi -

Vera Bekteshi u lind dhe u rrit në Tiranë në të ashtuquajturin Bllok të Udhëheqjes, si vajza e njërit prej ushtarakëve të lartë të asaj kohe, ish – drejtues komunist në Shkodër gjatë luftës, Sadik Bekteshit. Mbaroi më 1969 studimet në Degën e Fizikës të Universitetit të Tiranës, po këtu dha ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania