Faqja e autorit

Bianca Pitzorno


Bianca Pitzorno lindi ne Sassari dhe jeton e punon ne Milano.
Shkrimtare shu¬me e dashur per lexuesit e rinj, prej vitit 1970 deri me sot ka botuar me shume se dyzet libra, shume svresh te suksesshem.
Sot Bianca Pitzorno mbahet si autorja me e rendesishme italiane per femije dhe romanet e saj jane perkthyer ne France, Gjermani, Spanje, Greqi, Poloni, Hungari, Kore dhe Japoni. Eshte Goodwill Ambasadore e UNICEF-it. Per disa vite ka punuar ne RAI, ku eshte marre me programet kulturore, si Sapere dhe Tuttolibri, dhe programet per femije si Chi sa chi lo sa? dhe Dirodorlando; me vone ka qene mes autoreve te programit L’ albero azzuro. Ka shkruar pjese teatrore, skenare dhe tekste kengesh. Eshte nderuar me shume cmime prestigjioze per librat e saj, si çmimi Andersen (disa here), cmimi per fantazine Gianni Rodari, çmimi Hans Chrisdan Andersen, dhene nga IBBY etj.

Shiko librat e autorit

Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania