Blije këtë produkt
700 Lekë

Ditari i një dhuruesi gjaku ( Botuar nga: Ombra GVG në 2021 )

Autori:  Mati Unt
Përkthyesi:  Eris Rusi

Mati Unt godet fuqishëm me personazhin e Drakulës, si një legjendë postmodeme dhe një metaforë për jetën postkomuniste. Një shkrimtar merr një ftesë për të takuar një njeri të huaj në Leningrad.Pas shumë debateve, ai vendos të ndërmarrë këtë udhëtim Sapo mbrrin në qytet, çuditërisht gjendet në një botë vampirësh, gjakpirësish dhe bestytnish. Unt e ka ndërtuar subjektin e romanit me struktura befasuese, zbavitëse, dhe shpesh elegante. Ai preferon nj ë narrativë dinamike, duke e shtyrë lexuesin tek mendimi se vampirizmi është ndoshta metafora më e fuqishme për komuruzmin, ndërsa trazirat postkomuniste si alegoria e thyerjes së vezëve të Pashkëve.

Çmimi: 700 Lekë
Blije këtë produkt
700 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2021)
  • Botuar në: 2021
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 06 291 8
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 269
  • Përmasat e librit: 137 x 212 x 22 mm

Njihu me Autorin

Mati Unt -

Shkrimtar, eseist dhe regjisor estonez, ka studiuar për letërsi, gazetari në Universitetin e Tartusë. Romanin "Lamtumirë macja e verdhë" e ka shkruar në moshën 18-vjeçare. Unt ka qenë drejtor i teatrit "Vanemuine", i Teatrit të Rinisë dhe Teatrit Dramaturg Estonez. Gjithashtu ai ka qenë edhe profesor i ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania