Blije këtë produkt
1500 Lekë

Kostandinopoja, Qyteti i ëndrrave (1453-1924) ( Botuar nga: Toena në 2019 )

Autori:  Philip Mansel
Përkthyesi:  Arjan Harxhi

“Më 1453, Mehmet Pushtuesi hyri në Kostandinopojë me një kalë të bardhë, duke i dhënë fill një marrëdhënieje dashurie osmane mes tij dhe qytetit, që zgjati deri më 1924, kur kalifi i fundit u largua nxitimthi me trenin "Orient Express". Për më shumë se pesë shekuj, Kostandinopoja, me shumëllojshmërinë e saj kulturore dhe etnike, ishte epiqendra e një dinastie të jashtëzakonshme, me një histori dramatike dhe, shpeshherë, të shtrembëruar. Fitorja, humbja, madhështia, mizoria dhe toleranca në kohët osmane janë të gjitha të regjistruara aty. Kastandinopoja është një nga ato qytete për të cilat përherë më merr malli dhe ky mall më shtohet në çdo faqe të këtij libri.” -Anthony Daniels, Sunday Telegraph “I mrekullueshëm... përvoja e gjithë qytetit shtrihet në tërë veprën... vazhdimisht ndien rrahjet e çrregullta dhe të mistershme të zemrës së Kostandinopojës.” -Michael Rotcliffe, Observer

Çmimi: 1500 Lekë
Blije këtë produkt
1500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Toena (2019)
  • Botuar në: 2019
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 277 71 9
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 515
  • Përmasat e librit: 153 x 233 x 45 mm

Njihu me Autorin

Philip Mansel -

www.philipmansel.com

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania