Blije këtë produkt
500 Lekë

Panteoni i nëndheshëm ose letërsia e dënuar ( Botuar nga: OMSCA-1 në )

Autori:  Visar Zhiti

Ka pasur Ietërsi të dënuar? Disidencë në letrat shqipe? Ç'ndodhte me ata shkrimtarë shqiptarë të internuar ose të futur burgjeve gjatë diktaturave e me veprat e tyre? Po si përfunduan, p.sh., autori i romanit të parë shqiptar, shkrimtarja e parë grua, autori i Iibrit të parë me kritika ose drejtori i parë i Bibliotekës Kombëtare, i Radios, kompozitori i operës së parë? Mbi ç'themele ngrihet një kulturë? Pyetje të tilla gjejnë përgjigje në këtë sprovë tronditëse, të veçantë e të rrallë, që lexohet me një frymë e, përveç të tjerash, është dëshmi që forcon kujtesën dhe ndërgjegjen kolektive dhe zbulon një metodë tëre: Realizmin e dënuar.

Çmimi: 500 Lekë
Blije këtë produkt
500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: OMSCA-1 ()
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789994341733
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 206
  • Përmasat e librit: 132 x 202 x 15 mm

Njihu me Autorin

Visar Zhiti -

Visar Zhiti, lindur më 2 dhjetor 1952 në Durrës është shkrimtar shqiptar. Visar Zhiti ishte bir i aktorit dhe poetit Hekuran Zhiti (1911-1989). Visar Zhiti u rrit në Lushnjë, ku ai përfundoi shkollën e mesme në vitin 1970. Pas përfundimit të studimeve në Institutin e Lartë Pedagogjik në Shkodër (sot ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania