Blije këtë produkt
800 Lekë

Të pamëkatët ( Botuar nga: Dituria në 2021 )

Autori:  Sofronis Sofroniu
Përkthyesi:  Romeo Çollaku

“Romani "Të pamëkatët", është fryt i një pjekurie të avancuar dhe Sofroniou arrin të ndërthurë teknika dhe tema të ndryshme të letërsisë postmoderne me forma dhe motive të krijimit artistik tradicional, që bashkohen në një të tërë. Jashtëzakonisht i aftë në të dyja traditat, autori di si t'i përdorë ato mrekullisht.” -Yiorgos Pinakoulas, gazeta "Bookpress" “Sofronis Sofronioun, pa e tepruar, do ta konsideroja "shkrimtarin qipriot më të rëndësishëm të brezit të tij". Ai është një autor i ri që ka shkruar romanin më të mirë që kam lexuar viteve të fundit, një roman që fillon në një mënyrë të qetë, përpara se t'ju mbërthejë fuqishëm krejt pa kuptuar. Kur të mbaroni leximin, do të pyesni veten: përse nuk ka intervista me të dhe përse emri i tij nuk është me germa të mëdha në shtypin qipriot dhe grek? Në romanin "Të pamëkatët", ai kthen sërish në jetë Qipron e fillimshekullit të 20-të si edhe Nju Jorkun e së njëjtës kohë, duke qene i pranishëm në ngjarje dhe histori të nxjerra nga vëzhgime të thelluara.” Tasos Brekoulakis, LIFO

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dituria (2021)
  • Botuar në: 2021
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 292 92 6
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 286
  • Përmasat e librit: 142 x 208 x 25 mm

Njihu me Autorin

Sofronis Sofroniu -

Sofronis Sofroniu lindi në Paliohori të Qipros. Studioi psikologji në Nikosi dhe shkenca neurologjike në Nju Jork. Libri Të pamëkatët u vlerësua me Çmimin Shtetëror të romanit për vitin 2015 nga Ministria e Arsimit dhe Kulturës e Qipros. Në vitin 2016, ai fitoi në Athinë çmimin "Menis Kumandareas" ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania