Blije këtë produkt
1000 Lekë

Tirana 1920-1944 ( Botuar nga: Mediaprint në 2014 )


Me rastin e 400- vjetorit të themelimit të Tiranës si qytet dhe 94- vjetorit si kryeqytet, Spiro Mëhilli sjell librin "Tirana 1920-1944". Në këtë libër prej 271 faqesh dhe i mbështetur në 172 burime arkivore jepet një pasqyrë e hollësishme mbi historikun e qytetit të Tiranës dhe të pazarit të vjetër që fatkeqësisht nuk i ka mbetur asgjë në sipërfaqe, përveçse fusha mbrapa Pallatit të Kulturës. Në libër tregohet me hollësi se çfarë ka ndodhur në qytetin e Tiranës me shpalljen de-fakto kryeqytet dhe më pas de-juro. Këtu, lexuesi do të gjejë se si ka evoluar ky qytet, duke marrë tiparet e një qyteti europian, do të shikojmë se si filloi shtypi në Tiranë që brenda 24 vitesh arriti që të ketë 24 shtypshkronja dhe të botonte 131 tituj revistash dhe gazetash, ndërtimin e rrugëve, që për kohën ishin tërësisht moderne dhe qëndrojnë ende në këmbë sot e kësaj dite, sallat e vallëzimit e deri një numër i madh shtëpish publike që flasin për një civilizim, hotelet e shumta, kinematë dhe teatrot, studiot fotografike, hapja e shumë shkollave të ciklit të ulët dhe të mesëm, ngritja e spitaleve civilë dhe ushtarakë, marrëdhëniet me botën e jashtme në hapjen e ndërsjellë të legatave dhe konsullatave e shumë e shumë materiale të tjera.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Mediaprint (2014)
  • Botuar në: 2014
  • ISBN-13: 978-9928-08-155-1
  • Formati: me kapak të trashë
  • Nr. faqe: 271
  • Përmasat e librit: 155 x 217 x 18 mm

Njihu me Autorin

Spiro Vasil Mëhilli -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania